Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod

30. 6. 2018 17:40

Senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD) příští týden navštíví Izrael. Tématem mise jsou sté výročí založení Československa a význam Tomáše Garrigua Masaryka při budování Izraele, který vznikl o 30 let později. Senátoři se sejdou mimo jiné s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem a s premiérem Benjaminem Netanjahuem, píše ČTK.

Předseda Senátu Štěch s kolegy jede do Izraele. Zde je důvod
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

„Někdy se říká, že Česká republika patří k nejvíce takzvaným proizraelským zemím vůbec. Já si myslím, že je to tak především proto, že se navzájem prostě dobře známe a důvěřujeme si jako přátelé,“ sdělil Štěch ČTK.

Předseda Senátu připomenul, že vzájemné kontakty se datují hluboko do historie. Masarykovi pomohly získat podporu pro vznik československého státu vliv a styky řady židovských hospodářských, politických a kulturních činitelů. Masaryk pak podle Štěcha jako první prezident navštívil roku 1927 Jeruzalém a Tel Aviv ještě v tehdejší britské Palestině, aktivně se věnoval místní židovské komunitě a sionistickému projektu.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Československo po druhé světové válce patřilo k největším zastáncům vzniku Izraele. Ministr zahraničí Jan Masaryk tuto myšlenku otevřeně podpořil v OSN. „Je velmi varující, že v řadě zejména západoevropských zemí pozorujeme v posledních letech strmý nárůst antisemitismu. Ty středověké předsudky jakoby znovu ožívají. Je zjevné, že boj proti antisemitismu ještě bohužel zdaleka není dobojován,“ dodal předseda Senátu.

Štěch se v pondělí sejde s Netanjahuem, v úterý senátoři navštíví Knesset (izraelský parlament). Tam se uskuteční trilaterální jednání s předsedou Knessetu Julim-Joelem Edelsteinem a předsedou slovenského parlamentu Andrejem Dankem. Týž den předsedové společně zahájí výstavu Masaryk a Svatá země, která připomíná zásluhy Tomáše Garrigua Masaryka a jeho syna Jana na vzniku Izraele. Ve středu čeká českou delegaci jednání s Rivlinem a pietní ceremonie v památníku Jad Vašem, který připomíná oběti i hrdiny holokaustu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

21:05 Ukázal jsem jim! Babiš vynesl info z jednání EU: Šlo o naše sousedy

Premiér Andrej Babiš prostřednictvím svého pravidelného týdenního facebookového hlášení „Čau lidi“ t…