Přeji si smrt v bolestech pro tebe a tvou rodinu, podepsán umělec z dokumentu ČT. Přiostřilo se

10.03.2021 18:28

Dokumentarista a ekologický aktivista Vladimír Turner popřál moderátorům podcastu Insider smrt v bolestech za to, že si pozvali do studia podnikatele v energetice Pavla Tykače. „Je fér, aby u těch slov, které jsem si myslel, že píše nějaký zoufalý anonymní troll, byl obličej opravdového autora, až ho zase někde uvidíte rozdávat rozumy a pracovat za veřejné peníze,“ zareagoval dotčený Tomáš Jirsa, když sdílel na Twitteru přání aktivisty. Turner se angažoval v Klinice i ve veřejnoprávním Radiu Wave.

Přeji si smrt v bolestech pro tebe a tvou rodinu, podepsán umělec z dokumentu ČT. Přiostřilo se
Foto: Repro Česká televize
Popisek: Dramaturg a aktivista Vladimír Turner

Anketa

Je Miloš Zeman dobrým prezidentem? (Ptáme se od 10.3.2021)

79%
21%
hlasovalo: 39270 lidí

Český podnikatel a investor s dlouhodobými zkušenostmi v sektoru energetiky Pavel Tykač byl hostem nejnovějšího dílu podcastu Insider, který moderují Michal Půr a Tomáš Jirsa. Po tom, co ho odvysílali, se však nestačili nejspíše ani divit, snesla se na ně vlna nenávistné kritiky.

Například ekologický aktivista, umělec a dokumentarista Vladimír Turner popřál moderátorům smrt v bolestech. „Upřímně vám přeju smrt v bolestech a to samý celejm vašim rodinám,“ napsal Turner na Twitteru. Tomáše Jirsu však jeho příspěvek nerozhodil. Poukázal na to, že Turner je k vidění v České televizi a k poslechu je na veřejnoprávním Radiu Wave. „Když se mu nelíbí, že jsme v Insideru s Michalem Půrem natočili rozhovor s Tykačem (jeho svaté právo), tak popřeje smrt nejen nám, ale i našim rodinám,“ napsal Jirsa na Twitteru.

Nic špatného mu však nepřejí, jelikož cancel culture neprovozují. Nebudou na něj ani podávat trestní oznámení. „Je fér, aby u těch slov, které jsem si myslel, že píše nějaký zoufalý anonymní troll, byl obličej opravdového autora, až ho zase někde uvidíte rozdávat rozumy a pracovat za veřejné peníze,“ dodal Jirsa.

 

 

Turner působil například na Klinice, kde se 4. června 2018 promítal jeho film Za uhelnou oponou. „V neutěšené postapokalyptické krajině uhelné pánve na severu České republiky se skrze výtvarně pojatý film seznamujeme se současným environmentálním hnutím, jehož motem je ‚změňme systém, ne klima‘. Proč jsou tito ekologičtí aktivisté označováni za extremisty, je pro režiséra jeden z příkladů toho, jak si stát buduje nepřítele, na základě čehož posiluje svou moc,“ zní popis dokumentu, který byl produkovaný Českou televizí. Turnerovi se věnoval i pořad České televize ArtZóna. „Vladimír Turner není umělec, který dělá umění pro umění, ale on to dělá kvůli světu. On prostřednictvím toho umění chce měnit svět,“ pověděl na začátku pořadu historik umění.

„Za těch pár hodin mi psaly či volaly mraky známých s otázkou, jak je možné, že tato kreatura v lidském hávu se objevuje ve vysílání Českého rozhlasu, konkrétně Radia Wave. Nejen těm vzkazuji dvě věci. Podle mých informací Turner není zaměstnancem ani spolupracovníkem Českého rozhlasu. Takže snad z vašich povinně odevzdaných kaček neviděl ve své šrajtofli nic. Za druhé, záležitost budu řešit s rozhlasovým vedením. Zkrátka nechci, a existuje pro to opora v kodexu Českého rozhlasu, aby tam byl. Gradující nenávisti si bohužel postupem času užijeme ještě dost, tak proč jí přiživovat,“ okomentoval Tomáš Kňourek, místopředseda Rady českého rozhlasu.
 
Radio Wave na Twitteru potvrdilo, že Turner není a nikdy nebyl jeho zaměstnancem ani externistou. „Jen v minulosti několikrát vystupoval jako host ve vysílání, samozřejmě bez nároku na honorář. Fajn. A co dál, přátelé? Chybí mi tam reakce na jeho vyjádření a hlavně jste nevyloučili, že sem tam ho za mikrofon pozvete. Není se co divit. Vrána vráně oči nevyklove,“ dodává Kňourek.
 
 
„Důkazem falešnosti a bezbřehého pokrytectví současnosti je skutečnost, že Rada Českého rozhlasu řeší stížnosti dle mého názoru hlavně udavačů a kádrováků, jejich obětí nedávno byl třeba moderátor Luboš Xaver Veselý. Jeho takřka hrdelním zločinem byla účast na srazu vlastenců na Sedlčansku, setkání posvěceného prezidentem republiky, kde nikdo nenabádal k násilí, ani nepřál druhým nic špatného. Pak se zaměstnancům rozhlasu nelíbilo, když Veselý kritizoval moderátorskou kolegyni za genderově neutrální newspeek. Adresovali generálnímu řediteli Zavoralovi otevřený dopis/petici, kde si stěžovali, že Veselý „opakovaně“ poškozuje dobré jméno Českého rozhlasu. Kde jsou tito petenti a další novinářští aktivisté, co plivali na Veselého dnes? Co je kritika a co urážka, nenávist a výhrůžka?
 
Abychom se vrátili k Turnerovi, jeho jméno najdeme i na stránkách České televize. Nevím, zda s ní spolupracuje, ale vůbec bych se nedivil. Kavčí hory uvádějí, že Turner ve své tvorbě "osciluje mezi dokumentárním filmem, uměním ve veřejném prostoru a aktivismem. Jeho práce z celého světa jsou k vidění na ulicích, filmových plátnech i v galeriích. Pracuje jako režisér i kameraman",“ říká Kňourek. 
 
Ten se také obává, aby na ulicích nebyla vidět jeho další práce. „Třeba v podobě oběšených na lampách. Má k tomu slušně našlápnuto. Ale mám pocit, že se nemusí ničeho obávat. Na rozdíl od jiných, nevyvolených, je pod nejen mediální ochranou. Třeba pánové Wollner, Rosí či madame Fridrichová překvapí. Kde jste, vy spravedliví poslové pravdy a lásky. Neslyším vás,“ uzavírá Kňourek. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …