Překážka Sputniku, řekl o ní Zeman. Teď šéfka SÚKL dostala prostor v Deníku N

06.04.2021 15:37

Šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová je podle hlavy státu Miloše Zemana společně s ministrem zdravotnictví Janem Blatným největší překážkou dodávek ruské vakcíny Sputnik do Česka. Rozhovor s ní přinesl DeníkN.cz.

Překážka Sputniku, řekl o ní Zeman. Teď šéfka SÚKL dostala prostor v Deníku N
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ředitelka SÚKL Irena Storová
reklama

Úvodem rozhovoru Storová promluvila o tom, jaká je cesta k autorizaci každé vakcíny. „Existuje skupina léčivých přípravků, které podléhají centralizované registraci v EU. Například ty vyvinuté biotechnologickým procesem, léčivé přípravky pro moderní terapie a řada dalších. A také vakcíny proti covidu-19. Aby jim mohlo být uděleno rozhodnutí o autorizaci na unijním trhu, musí nejprve projít posouzením u Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která pro ně vydá doporučení. V návaznosti na to rozhodne o autorizaci Evropská komise a od té chvíle je to rozhodnutí platné pro všechny státy EU,“ poznamanela Storová a popsala celý proces. 

SÚKL je podle jejích slov zapojen v rámci celého procesu například tím, že posuzují, připomínkují nejrůznější dokumenty, účastní se komunikace se žadatelem a na konci třeba probíhá i nějaké hlasování. „Všichni zástupci mají samozřejmě podepsanou mlčenlivost, takže o průběhu jednání a o detailech nemůžeme podrobněji informovat. To se prostě nesmí,“ uvedla. 

Co se týče Sputniku, tak oficiální proces ohledně posuzování této vakcíny u nás nezačal. „Tím myslím žádost o stanovisko od Ministerstva zdravotnictví. Máme k dispozici nějaké podklady (od Úřadu vlády), to je pravda, ale je jich málo a validní závěry se z nich opravdu učinit nedají,“ sdělila Storová. 

„Na nás se obrací spousta lidí, úřadů, samozřejmě Úřad vlády, poslanci, senátoři… Ale na to jsme zvyklí, to se neděje jenom se Sputnikem. Mám na stole hromadu dopisů a dotazů, kde se nás lidé ptají na nejrůznější věci – na vakcínu Sputnik, na léčiva, která souvisejí nebo i nesouvisejí s covidem,“ dodala Storová. 
 
Hrad však podle jejích slov o stanovisko SÚKL v této věci zatím nepožádal. „Já takový tlak opravdu vnímat nemohu. Jsme instituce, která se skládá převážně z odborníků,“ sdělila Storová a odmítla, že by na ni někdo z Hradu tlačil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

8:39 Prasácký diesel je čistší! Češi se podívali na zoubek elektroautům, která tlačí EU. Nedopadlo to hezky

V poslední době se i přes odpor zákazníků musejí automobilky kvůli tlaku od institucí i aktivistů př…