Překvapení s covidem v Británii: Všichni čekali strmý nárůst, počty ale klesají

28.07.2021 17:23

Ve Velké Británii klesají počty nakažených, ačkoliv se po uvolnění veškerých opatření od 19. července čekal strmý nárůst. Sedmidenní průměr ale od té doby klesl o 38 procent a čísla se pohybují kolem 20 tisíc nakažených denně. Podle odborníků se ale vzhledem k inkubační době rozvolnění teprve projeví. „Konec lockdownu se do denních čísel nakažených poprvé promítne až na konci tohoto týdne,“ vysvětlil profesor James Naismith z Oxfordské univerzity.

Překvapení s covidem v Británii: Všichni čekali strmý nárůst, počty ale klesají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti koronaviru, ilustrační foto

Postupně klesající čísla jsou podle odborníků trochu záhadou, vzhledem k inkubační době covidu-19, která činí v průměru pět dní, se ale podle nich celkové rozvolnění na číslech projeví až v dalších dnech. „Aktuální pokles v Anglii je skvělou zprávou, ale také je záhadný vzhledem k postupnému uvolňování opatření,“ podivil se virolog z Univerzity v Leedsu Stephen Griffin.

„Konec lockdownu se do denních čísel nakažených poprvé promítne až na konci tohoto týdne,“ vysvětlil profesor James Naismith z Oxfordské univerzity. „Hodně vědců včetně mě očekávalo, že konec lockdownu způsobí nárůst případů. Na druhou stranu, už jsme se mýlili předtím a určitě se ještě zmýlíme... tohle je nová nemoc, o které se každý den učíme něco nového,“ dodal Naismith podle informací serveru Novinky.cz.

Pokles počtu nakažených by mohl souviset s tím, že děti mají letní prázdniny a nepotkávají se ve školách a také proto, že za poslední týden poklesl počet provedených testů o 13 procent. Podle některých odborníků je pokles dán také tím, že skončilo fotbalové Euro, kdy po každém zápase anglické reprezentace skokově narostl počet nakažených, kteří fandili na stadionu, ale zejména v hospodách a barech.

Podle profesora Iaina Buchana z Liverpoolské univerzity je ve hře více faktorů včetně teplého počasí a rostoucího počtu očkovaných. „Množství očkovaných a těch, kteří získali imunitu, spolu s dobrým počasím, které vylákalo lidi ven, pomohlo Spojenému království,“ řekl Buchan. Protilátky má podle odhadů již na 92 procent Britů a očkování již prodělalo přes 70 procent dospělých.

Premiér Boris Johnson mezitím krotí mírné nadšení a upozorňuje, že je dále třeba pokračovat s očkováním, zejména kvůli nebezpečné variantě delta, která zvyšuje počet hospitalizovaných. Těch bylo v minulých dnech kolem 800 denně.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …