Překvapivá odhalení v kauze Skripal: Jako z filmu o Jamesi Bondovi

02.10.2018 9:52

Britská média píšou o dalších podrobnostech, které prý přináší vyšetřování případu Novičok. Deník The Independent se odvolává na zprávu skupiny Dossier Center, podle které toho má jeden ze dvou podezřelých ruských agentů na svědomí opravdu hodně.

Překvapivá odhalení v kauze Skripal: Jako z filmu o Jamesi Bondovi
Foto: Repro Youtube
Popisek: Vladimir Putin na stanici FOX News

Dossier Center, které je financováno ruským oligarchou Michailem Chodorkovským, po svém vlastním vyšetřování tvrdí, že Anatolij Čepiga převzal před lety z rukou Vladimira Putina nejvyšší ruské vyznamenání za pomoc Viktoru Janukovyčovi při útěku ze země. Čepiga je přitom jedním ze dvou mužů, které britské úřady podezřívají z použití Novičoku v Salisbury a otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

V minulých týdnech vyšlo najevo, že Čepiga je plukovníkem vojenské zpravodajské služby, kde působí posledních asi patnáct let. Skupina Dossier Center sledovala několik adres, na kterých se Čepiga pohybuje, a zjistila, že na jedné z nich je studentská ubytovna. Čepiga zde údajně sdílí ubytování s dalšími asi deseti vojáky, kteří jsou pravděpodobně také zpravodajskými důstojníky. „Ve zprávě se tvrdí, že Čepiga dostal Janukovyče nepozorovaně z jeho paláce po 22. únoru 2014,“ uvádí The Independent.

Jak redakce britského deníku glosuje, taková složitá operace by se shodovala s udělením tak váženého vyznamenání a titulu Hrdina Ruské federace. „Na druhou stranu jsme nebyli schopni zprávu Dossier Center ověřit z dalších zdrojů,“ přiznává redakce The Independent s odkazem na autora zprávy, novináře Sergeje Kanjeva. „Můj zdroj má více než třicetileté zkušenosti v oboru. Nemám důvod o něm pochybovat,“ prozradil investigativec.

„Podle deníku Novaja Gazeta však získal Čepiga nejvyšší ruské vyznamenání nikoli za svoji roli při útěku Janukovyče z Ukrajiny, ale přímo za účast na operaci na Krymu,“ uvádí britský deník s tím, že ruská strana i nadále jakoukoli svoji účast na případu otravy Sergeje Skripala a jeho dcery Julie rezolutně odmítá. Podle ruské strany jsou dva údajní agenti obyčejní ruští občané a nemají se zpravodajskými službami nic společného.

Jak The Independent konstatuje, po zveřejnění dalších a dalších doplňujících informací, je ruská strana čím dál tím méně důvěryhodná. To samé si myslí také spoluautor zprávy, kterou vydalo Chodorkovským financované Dossier Centrum. „Už sami nevědí, jak ten příběh dál pojmout. Pokaždé, když přijdou s nějakým příběhem, dokážeme získat další informace, které jejich verzi přímo popírají. Je jasné, že nemohou vyhrát,“ uzavírá Kanjev.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…