Překvapivý vývoj: Podělali jste to! Včerejší hlasování neplatí, vzkazuje Maďarsko do EU

13.09.2018 12:54

Evropský parlament drtivou většinou hlasů odhlasoval, že v Maďarsku pravděpodobně dochází k porušení evropských hodnot a je třeba se podívat na to, zda v této zemi není omezována svoboda tisku, nezávislost justice nebo aktivity občanské společnosti. Maďarský ministr zahraničí poslal do Bruselu tvrdou odpověď. Nahlédněte.

Překvapivý vývoj: Podělali jste to! Včerejší hlasování neplatí, vzkazuje Maďarsko do EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Maďarsku budou parlamentní volby osmého dubna
reklama

Evropská komise dostala možnost zahájení řízení s Maďarskem kvůli tomu, že tamní vláda možná nejedná v souladu s evropskými hodnotami. Maďarský premiér Viktor Orbán možná omezuje svobodu tisku a omezuje nezávislost justice. Proces zahájený ve středu může teoreticky skončit i tím, že Maďarsko přijde o svá hlasovací práva.

Fotogalerie: - Ulice hrůzy

Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...
Hned naproti je budova úřadu práce, který má vchod...
Průchod z ulice M. G. Dobnera na hlavní mosteckou ...
Ulice M. G. Dobnera - jedna z "nových" sociálně vy...

Anketa

Měl by Andrej Babiš oficiálně vystoupit proti pokračování sankčního řízení EU vůči Maďarsku?

98%
2%
hlasovalo: 21273 lidí

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ve středu uspořádal tiskovou konferenci, na které novinářům sdělil, že včerejší hlasování neplatí.

„Rozhodnutí Evropského parlamentu je malou pomstou proimigračních politiků,“ prohlásil člen maďarské vlády hned na úvod. Maďaři jsou podle ministra trestáni za to, že nahlas tvrdí, že lze migraci zastavit. Svůj názor vyjevili i ve volbách. „Rozhodnutí je dalším jasným důkazem, že proimigrační politici mají v Evropském parlamentu masivní většinu,“ pokračoval v kanonádě ministr.

Maďarská vláda prý této většině neustoupí. Maďaři si prý ponechají právo rozhodovat o tom, kdo smí spolu s nimi žít v jejich zemi. Zpráva, ve které je Maďarsko kritizováno, je podle člena vlády plná lží a dokazuje, že proimigračním politikům na pravdě nezáleží. Szijjártó má za to, že jen chtějí Evropu zaplavit uprchlíky.

Zprávu připravila europoslankyně z řad Zelených Judith Sargentiniová a podle ministra je zpráva tendenční, protože se neohlíží na to, že Maďarsko vede s bruselskými úředníky dialog a snaží se některé problémy, o kterých je řeč, řešit. Jenže europoslanci se podle člena vlády nenamáhali zjišťovat pravdu. Spolehli se jen na to, co jim řekly neziskové organizace. Do Maďarska nepřijela žádná delegace, která by zjišťovala reálný stav věcí. Z toho důvodu považuje Szijjártó středeční hlasování za neplatné.

„Zpráva obsahuje 69 závěrů, z nichž 13 se týká problémů, které již byly vyřešeny. Zpráva tyto otázky znovu otevírá, čímž jinými slovy říká, že nemá smysl uzavírat dohodu s institucemi EU, protože ty mohou již dohodnuté body kdykoli znovu otevřít,“ zdůraznil ministr. V 19 případech probíhá jednání. Ve 37 bodech prý lze najít nepodložená, nepravdivá a falešná obvinění, „která urážejí Maďarsko a která nemají absolutně nic společného s realitou“, pokračoval ministr rozzlobeně. Příkladem prý může být údajné šíření antisemitských nálad v Maďarsku, údajná neexistence svobody tisku a domnělé omezování akademických svobod.

Hlasování je podle ministra neplatné ještě z jednoho důvodu. Szijjártó tvrdil, že nebyly správně započítány hlasy europoslanců, kteří se zdrželi hlasování. „To jasně odporuje evropským úmluvám,“ uvedl člen maďarské vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

9:22 To se Flegrovi vymklo z ruky: Zavřít, sledovat, lidi to chtějí, psal. A přišel náraz

Profesor Jaroslav Flegr uspořádal na svém facebooku anketu na téma podpory radikálních opatření prot…