Premiér Sobotka bude v Bruselu mluvit o změně přístupu ČR k unii

20.02.2014 6:06

Premiér Bohuslav Sobotka chce dnes v Bruselu představitelům Evropské unie demonstrovat změnu českého přístupu k EU, kterou chystá jeho koaliční kabinet. S předsedou Evropské komise José Barrosem bude hovořit nejen o rozhodnutí Prahy přistoupit k fiskálnímu paktu, ale také o tématech jako je klimatická politika či čerpání evropských fondů.

Premiér Sobotka bude v Bruselu mluvit o změně přístupu ČR k unii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

Česká vláda plánuje přistoupit k fiskální unii, tedy domluvě většiny zemí EU o odpovědné rozpočtové politice. ČR, kde o tom rozhodla tehdejší vláda premiéra Petra Nečase, a Velká Británie byly dosud jediné dvě země osmadvacítky, které stály mimo tuto dohodu z jara 2012.

Přistoupení by mělo být z české strany hotovo do letošního léta. Česko už také nebude trvat na výjimce z Listiny základních práv EU v Lisabonské smlouvě o reformě unijních institucí, kterou v roce 2009 prosadil exprezident Václav Klaus.

Důležitým tématem schůzky s Barrosem podle Sobotky bude otázka čerpání evropských fondů především v nynějším období do roku 2020. Sobotka nejspíš zdůrazní, že se osobně zasadí o splnění podmínek pro čerpání z české strany, především půjde o vyřešení potíží s chybějícím zákonem o úřednících a o posuzování dopadů na životní prostředí (EIA).

Český premiér by měl také nastolit téma energetické a klimatické politiky a snažit se o jeho spojení s otázkou rozvoje konkurenceschopného evropského průmyslu.

Kromě Barrosa se předseda české vlády setká také s šéfem Evropského parlamentu Martinem Schulzem. Nevyhne se nejspíš ani debatě o složité situaci na Ukrajině.

Na nynější návštěvě Sobotka mine třetího významného unijního představitele Hermana Van Rompuye. S ním se tak nejspíš sejde až v březnu, při svém prvním unijním summitu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …