Premiér chce, aby se předčasné důchody pro horníky vyřešily letos

30.04.2015 21:35 | Zprávy
autor: čtk, mp

Sociální demokracie podporuje návrh na předčasné odchody do důchodu pro všechny horníky těžební společnosti OKD a bude se snažit získat podporu v koalici tak, aby jej vláda ještě letos mohla poslat do parlamentu. Novinářům to dnes řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Orlové na Karvinsku, kde s horníky fáral v dole. Schválení předčasných důchodů by podle něj mohlo být v moravskoslezském regionu ventilem k vypuštění sociálního napětí.

Premiér chce, aby se předčasné důchody pro horníky vyřešily letos
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Vláda minulý měsíc schválila nařízení, které umožní dřívější odchod do důchodu všem horníkům, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali pod zemí nejméně 3300 směn. Odboráři ale žádají, aby mohli do předčasného důchodu odcházet všichni horníci. Uvádějí, že horníci mají kvůli svému těžkému povolání značně podlomené zdraví a jejich průměrná délka života je o 5,8 roku kratší, než je celostátní průměr. Předčasných odchodů do důchodu se má týkat připravovaná novela zákona o důchodovém pojištění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Zuzana Majerová byl položen dotaz

Vy pořád mluvíte o svobodě slova a politickém procesu

Ale když to, co tvrdíte vy nebo máte na plakátech řekne někdo jiný, jde před soud. A co vím, někteří za to dostali i tresty. Kde je rovnost a spravedlnost? Zastali jste se nějak těch, co za svůj názor, kterým prezentovali třeba i vaše názory, byli potrestáni?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

7 dní do devadesátky. Milion chvilek vytáhne na Letné znovu Svěráka

20:30 7 dní do devadesátky. Milion chvilek vytáhne na Letné znovu Svěráka

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák se jako dlouholetý podporovatel občanských iniciativ znovu chystá v…