Premiéři Polska a Slovenska slavnostně otevřeli nový plynovod. Fiala kritizuje Babiše, že není i u nás

26.08.2022 18:44 | Zprávy

Krok Polska a Slovenska ke zvýšení energetické bezpečnosti. Dnes premiéři otevřeli plynovod, jenž pokryje roční spotřebu jejich států. Píše o tom server Novinky.cz.

Premiéři Polska a Slovenska slavnostně otevřeli nový plynovod. Fiala kritizuje Babiše, že není i u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Plynový sporák, ilustrační foto

Slovensko začalo nový plynovod stavět v roce 2018. Stavba umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu v Evropě. A právě dnes jej premiéři obou zemí, jež spojuje – Polsko a Slovensko – slavnostně otevřeli. Mateusz Morawiecki a Eduard Heger projekt označili za krok ke zvýšení energetické bezpečnosti.

Za to, že chybí napojení na Českou republiku, čelil tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdé kritice za nečinnost. Česko však podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přímé propojení s Polskem chystá. Kritiku od Fialy však odmítl Babiš, podle jehož slov zájem o výstavbu plynovodu Stork II ztratili Poláci.

Slovensku se tímto projektem otevřela nová trasa pro dovoz norského plynu. Země také získala přístup k dodávkám zkapalněného zemního plynu z polských přístavů. Slovensko přitom dříve nakupovalo hlavně ruský plyn; po únorové ruské invazi na Ukrajinu však Bratislava oznámila plán snížení závislosti na Rusku. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

6:55 Atentát na Trumpa: „Selhání bezpečnosti.“ Svědek na střelce upozorňoval policii

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát na předvolebním mítinku v P…