Přenašeč Pospíšil? Má covid. A tím, co na sebe práskl, si možná pěkně zavařil

26.09.2020 18:46

Poslanec Evropského parlamentu Jíří Pospíšil (TOP 09) na svém twitteru oznámil, že se nakazil koronavirem. I když není přesně jisté, jaký ochranný prostředek před nákazou koronavirem používal, vyplývá z jeho popisu možnost, že pro své okolí mohl představovat nevědomého šiřitele nákazy.

Přenašeč Pospíšil? Má covid. A tím, co na sebe práskl, si možná pěkně zavařil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil
reklama

„Právě mi byl potvrzený pozitivní výsledek na covid. Nyní jsem v domácí izolaci a čekám na krajskou hygienickou stanici a na vytrasování kontaktů,“ přiblížil eurposlanec svou aktuální situaci.

Pozornost vyvolala především jeho následná slova o tom, jakou používal ochranu, která zřejmě chránila pouze svého nositele: „Doufejme, že alespoň moje snaha vždy nosit respirátor, abych nikoho nenakazil, nevyšla nazmar,“ sdělil. A doplnil: „Přeji vám v této době hlavně pevné zdraví a v tomto případě zůstaňte negativní!“

Respirátory mají totiž dva druhy ventilů: Jeden je vhodný pro nemocného – a druhý naopak pro zdravého člověka. Pokud by šlo například o respirátor třídy FFP3, tedy té nejvyšší, který má výdechový ventil, tak taková pomůcka chrání jen nositele, ale okolí ne, infikovaný tak může být roznašečem.

Na tuto skutečnost ho důrazně upozornila i veřejnost v následné diskusi.

„Respirátor chrání jen vás, a ne ostatní – doporučuji respirátor a roušku zároveň – jinak to maji všichni,“ upozornil Pospíšila přispěvatel do diskuse Hynek Svoboda.

Další reakce diskutérů se nesly v podobném duchu.

„Pokud jste nosil respirátor s ventilkem, vydechoval jste infikované kapénky do okolí. Respirátor chrání vás. Ale vás zřejmě neochránil,“ podotkla komentující Modrooká srna.

„Máte to v těch vyšších politických kruzích pomotané. Respirátor měl chránit vás – ale je vidět, že neúspěšně. A jestli byl s výdechovym ventilem, tak jste to prskal kolem sebe...“ upozornil Lad Bagr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

18:40 Nemáš roušku? Tu máš ránu. Sítí se šíří video zásahu policie na pražské zastávce

Během soboty se po sociálních sítích začalo šířit video, které ukazuje tvrdý zásah policisty proti p…