Přešlapy politiků kvůli alkoholu tady byly vždy, ale nevědělo se o tom

09.06.2013 6:54

Ještě nedávno mezi lidmi na internetu kolovalo video z odemykání korunovačních klenotů. Na něm prezident Miloš Zeman působil poněkud unaveně. Od čtvrtka se pak lidé baví na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který prý po dvou sklenkách po pracovní době vystoupil v Českém rozhlase. Podle serveru iDnes.cz jsou Češi tolerantní k alkoholovým přešlapům politiků.

Přešlapy politiků kvůli alkoholu tady byly vždy, ale nevědělo se o tom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bar, ilustrační foto
reklama

Češi se na excesy opilých politiků dívají spíš s pobavením. Vyplynulo to ze studie od Společnosti pro návykové nemoci. Poukazuje na to, že Češi jsou obecně velmi tolerantní k alkoholu, zvláště u dětí.

Potácení u korunovačních klenotů bylo příliš i na Čechy

Podle Ladislava Csemyho ze Společnosti pro návykové nemoci se Česká republika spolu s Dánskem umístila nejhůře v počtu mladých, kteří pijí alkohol. Důvodem je právě benevolence rodičů ale i časté pití ve veřejném životě.

"Výjimkou z poslední doby byla událost, kdy se prezident Miloš Zeman jevil společensky značně unavený při odemykání korunovačních klenotů, u tak oficiální akce to už bylo na Čechy příliš, " řekl na iDnes.cz Csemy.

Toleranci k alkoholu potvrzuje také Akademie věd. Z jejího výzkumu vyplynulo, že opileckou výtržnost jako důvod k rezignaci politika dávají respondenti až na jedenácté místo.

Pilo se vždy, jen se o tom tolik nemluvilo

V roce 1998 tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan naboural dvě auta a při couvání od nehody se navezl ještě do třetího. Dechovou zkoušku ale odmítl. Později prohlásil: „Namazal jsem se francovkou.“

Server připomíná, že v minulosti se například Klement Gottwald musel omlouvat z jednání, protože přebral. Členové tehdejší vlády prý nosili na schůzky lahve, aby snadněji získali potřebný podpis.

Za první republiky byl T. G. Masaryk abstinent. Ne tak ale jeho pátečníci, kteří podle některých zpráv schovávali lahve alkoholu v křoví zámeckého parku.  "Pilo se vždy, jen nefungovala televize a internet, proto jsou nyní případy viditelnější," říká Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…