Převedení vojenských újezdů pod civilní správu se zpozdí o rok

27.08.2014 16:04

Převedení části vojenských újezdů Libavá, Boletice a Hradiště pod civilní správu, které mělo být provedeno v lednu příštího roku, zřejmě nabere roční zpoždění. Posunutí termínu na leden 2016 ve středu kvůli zdlouhavému projednávání zákona o vojenských újezdech připustilo Ministerstvo obrany a podobně se v rozhovoru pro Lidové noviny vyjádřila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková. Ve vojenských újezdech má vzniknout šest nových obcí.

Převedení vojenských újezdů pod civilní správu se zpozdí o rok
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

„Ministerstvo obrany předpokládá, že v důsledku zpoždění schvalovacího procesu návrhu zákona o zrušení vojenského újezdu Brdy, zmenšení hranic vojenských újezdů a změně souvisejících zákonů, dojde k posunutí termínu vyhlášení vzniku nových obcí o jeden rok, tedy k 1. lednu 2016," řekl ČTK ve středu Jiří Caletka z tiskového oddělení Ministerstva obrany. Roční zdržení zdůvodnil tím, že některé úkony mohou být provedeny až po schválení tohoto zákona. „Jedná se například o vyhlášení a realizaci voleb zastupitelstva nově vznikajících obcí nebo o materiální zabezpečení obecních úřadů," podotkl Caletka.

Od ledna měla pod civilní správu přejít třetina újezdu Libavá u Olomouce

Caletka připomněl, že v září by návrh zákona měla projednat Poslanecká sněmovna ve druhém čtení. „Rezort obrany, který na výše uvedeném zpoždění nenese žádnou vinu, nadále průběžně plní stanovené úkoly spojené s optimalizací vojenských újezdů dle harmonogramu činností schváleného vládou," dodal.

Podle původního harmonogramu měla pod civilní správu od ledna příštího roku přejít například třetina území vojenského újezdu Libavá u Olomouce. Na tomto území s 1300 obyvateli mají vzniknout tři nové obce - Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Přípravným výborům nových sídel způsobuje zpoždění potíže. „Armáda ani Vojenské lesy a statky už nechtějí dělat žádné podstatné opravy, do domů už nejdou investice,“ řekl LN předseda přípravného výboru Města Libavá Jiří Ondřejka.

Olomoucký kraj požaduje po armádě rekonstrukci infrastruktury

Naopak Olomoucký kraj už na jaře požadoval aspoň roční odklad převedení části vojenského újezdu Libavá pod civilní správu, aby armáda mohla provést nutnou rekonstrukci zanedbané infrastruktury. Podle odhadu z roku 2012 vyčlenění tak velké části tohoto vojenského újezdu bude stát zhruba 800 milionů korun, což jsou především náklady na opravu vodovodů, kanalizací i silnic, které musí provést armáda. „Nemáme nic proti tomu, aby toto území přešlo pod civilní správu, ale infrastruktura se musí dát do pořádku," řekl ve středu ČTK hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Například místní cesty na Libavé kraj podle Rozbořila převezme až poté, co budou opraveny, aby mohly být zařazeny do kategorie silnic 2. a 3. třídy, které spravuje.

Hejtman se obává také toho, že unáhlené převedení velkého území vojenského újezdu pod civilní správu by mohlo zvýšit nezaměstnanost v tomto regionu, protože většina místních lidí pracuje pro armádu a Vojenské lesy a statky. Na území je podle hejtmana třeba zlikvidovat zbytky nevybuchlé munice, dát do pořádku znečištěné lokality a vyřešit financování provozu základní školy ve Městě Libavá, kterou dotuje armáda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

Co byste řekla na pražskou koalici ODS a ANO?

Vypadá to totiž, že se váš lídr, kterého jste tak vehementně prosazoval, byť jste byl proto často mnohým smích, se s nikým jiným asi nedohodne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

19:46 Pekarová i Fiala vzpomínali. Přidali se Ukrajinci, děkovali za to, co o nich Havel řekl

Čeští politici a osobnosti si dnes připomínají výročí narození prvního českého prezidenta Václava Ha…