Převratný návrh na okolkování peněz: Prý to zachránilo Evropu před fašismem, teď to může pomoci Řecku

18.02.2015 9:22 | Zprávy

Anglický spisovatel a politický aktivista George Monbiot se nediví, že řecká vláda odmítla podmínky, které ministři financí eurozóny nabízejí předluženému Řecku jako východisko z krize. Jde prý o národní ponížení, které je výsměchem demokracii. Řecku by dle jeho názoru mohlo pomoci opatření, které ve třicátých letech údajně skoro zachránilo Evropu před fašismem.

Převratný návrh na okolkování peněz: Prý to zachránilo Evropu před fašismem, teď to může pomoci Řecku
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka

Řecko před několika dny odmítlo jako absurdní návrh ministrů financí eurozóny počítající s prodloužením řeckého záchranného programu. Stávající program ale skončí na konci února, a pokud nebude nalezena dohoda, reálně se přiblíží hrozba řeckého bankrotu.

Podmínky, které požaduje eurozóna od řecké vlády, jsou dle anglického politického aktivisty George Monbiota  mnohem přísnější, než jaké byly nabídnuty krachujícím bankám. „Ministři eurozóny nyní požadují, aby se Řecko bezpodmínečně vzdalo. Jde o národní ponížení, které je výsměchem demokracii. Ale když se zachraňovaly banky, vlády rychle vykouzlily potřebné peníze skoro bez jakýchkoliv podmínek. Skromně požádaly banky o několik formálních reforem a pak si zakryly oči, když banky ty požadavky ignorovaly,“ píše Monbiot v článku zveřejněném na britském Guardianu. V českém překladu článek publikovaly Britské listy.

Monbiot tvrdí, že nikdo nepopírá korupci a finanční promiskuitu předchozích řeckých vlád. Ale zatímco bankám prý prošly daleko horší věci, násilníci v eurozóně vyžadují nyní všechno do poslední kapky krve od lidí, kteří nehráli žádnou roli při podvodech jejich vlád.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

10:35 3 roky nic, teď pohyb. Zlé pro Ukrajince, zvlášť když USA utnuly pomoc

Krátce poté, co vyšlo najevo, že Rusové pravděpodobně obsadili jedno z důležitých ložisek lithia, o …