Prezident Klaus dnes jmenuje soudce a profesory

16.11.2012 6:29

Prezident Václav Klaus dnes v pražském Karolinu jmenuje 50 profesorek a profesorů. Bude to naposled, co Klaus ve funkci prezidenta tyto nejvyšší akademické tituly předá, příští rok už se tohoto úkolu zhostí jeho nástupce. Na Pražském hradě dnes jmenuje také dvacet soudců.

Prezident Klaus dnes jmenuje soudce a profesory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus podepisoval svou novou knihu Zápisky z nových cest. Podle autora je lepší, obsahuje víc fotografií

Nové profesory navrhují vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenování se koná zpravidla každého půl roku. Klaus si ale dlouhodobě stěžuje na to, že počet profesorů příliš roste. Už dříve se nechal slyšet, že s těmito tituly by se mělo spíše šetřit.

O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. Ministerstvo školství ale uvažuje, že by v připravované novele vysokoškolského zákona podmínky udílení titulů docent a profesor změnilo. Nově by už nemusely platit v celé zemi, ale byly by vázány jen na konkrétní univerzitu. Akademici ale měli k návrhu výhrady.

Jmenování soudců

Prezident dnes jmenuje také dvacet nových soudců. S největší pravděpodobností to však nebude v jeho funkčním období naposledy, kvůli přirozené obměně soudců totiž ministerstvo spravedlnosti počítá ještě se jmenováním dalších uchazečů. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jiří Hovorka.

Všech dvacet kandidátů na soudce obecných soudů, které ministr spravedlnosti Pavel Blažek hlavě státu navrhl ke jmenování, schválila minulý týden i vláda. Mezi nimi je 19 kandidátů na soudce okresních soudů, poslední z nich by měl pracovat u Krajského soudu v Brně.

Podle ústavy jmenuje soudce prezident. Návrh předkládá ministr spravedlnosti a spolupodepisuje jej předseda vlády nebo jím pověřený člen kabinetu. Prezident nemá povinnost soudce jmenovat, v minulosti toho již využil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

15:07 „Dal jsi kněžský slib, Danieli, a ten jsi pošlapal!“, „Jirko, neobtěžuj tady lidi, kteří tě neznají!“ Beseda s Hermanem skončila velkým konfliktem

REPORTÁŽ Muslimové jsou naši bratranci a plošné vyhnání Němců z poválečné republiky dalo prostor pro…