Prezident Klaus dnes jmenuje soudce a profesory

16.11.2012 6:29

Prezident Václav Klaus dnes v pražském Karolinu jmenuje 50 profesorek a profesorů. Bude to naposled, co Klaus ve funkci prezidenta tyto nejvyšší akademické tituly předá, příští rok už se tohoto úkolu zhostí jeho nástupce. Na Pražském hradě dnes jmenuje také dvacet soudců.

Prezident Klaus dnes jmenuje soudce a profesory
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus podepisoval svou novou knihu Zápisky z nových cest. Podle autora je lepší, obsahuje víc fotografií
reklama

Nové profesory navrhují vědecké a umělecké rady vysokých škol, jmenování se koná zpravidla každého půl roku. Klaus si ale dlouhodobě stěžuje na to, že počet profesorů příliš roste. Už dříve se nechal slyšet, že s těmito tituly by se mělo spíše šetřit.

O profesuru se může ucházet člověk, který už má docentský titul a prokáže odpovídající kvalifikaci. Ministerstvo školství ale uvažuje, že by v připravované novele vysokoškolského zákona podmínky udílení titulů docent a profesor změnilo. Nově by už nemusely platit v celé zemi, ale byly by vázány jen na konkrétní univerzitu. Akademici ale měli k návrhu výhrady.

Jmenování soudců

Prezident dnes jmenuje také dvacet nových soudců. S největší pravděpodobností to však nebude v jeho funkčním období naposledy, kvůli přirozené obměně soudců totiž ministerstvo spravedlnosti počítá ještě se jmenováním dalších uchazečů. ČTK to řekl mluvčí úřadu Jiří Hovorka.

Všech dvacet kandidátů na soudce obecných soudů, které ministr spravedlnosti Pavel Blažek hlavě státu navrhl ke jmenování, schválila minulý týden i vláda. Mezi nimi je 19 kandidátů na soudce okresních soudů, poslední z nich by měl pracovat u Krajského soudu v Brně.

Podle ústavy jmenuje soudce prezident. Návrh předkládá ministr spravedlnosti a spolupodepisuje jej předseda vlády nebo jím pověřený člen kabinetu. Prezident nemá povinnost soudce jmenovat, v minulosti toho již využil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…