Prezident Zeman po týdnu promluví k roztržce s Ruskem. Projev vznikl nečekaně

25.04.2021 7:10

Prezident Miloš Zeman dnes vystoupí s dvanáctiminutovým projevem ke kauze Vrbětice. Sdělila to televize Prima, která projev odvysílá.

Prezident Zeman po týdnu promluví k roztržce s Ruskem. Projev vznikl nečekaně
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru informoval, že půjde o mimořádný projev. Už dříve uvedl, že se prezident ke kauze, která rozpoutala diplomatickou roztržku a nucené odchody ruských diplomatů z Česka i českých z Ruska, vyjádří v neděli. Podle kritiků Zemana Hrad k diplomatické roztržce s Ruskem, která začala před týdnem, dlouho mlčí.

„Projev vznikl nečekaně před začátkem natáčení Partie Terezie Tománkové v Lánech. Miloš Zeman projevil zájem o jeho realizaci těsně před začátkem rozhovoru, jehož přesné datum je domluvené již od března,“ informoval ČTK za televizi Prima Matěj Štýs. Televize Prima a CNN Prima NEWS odvysílají projev před začátkem pořadu. Projev televize Prima poskytne k odvysílání i dalším celoplošným televizím a médiím.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala minulou sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko angažmá odmítá a v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Ve čtvrtek ministerstvo zahraničí rozhodlo o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. ČR počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze srovná podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Rusko má čas na stažení 63 pracovníků do konce května. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci oznámilo, že Rusko přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“, počty tak budou stejné.

Zeman podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dosavadní kroky vlády v kauze Vrbětice jednoznačně podpořil. Premiér také zmínil, že by možná bylo lepší, kdyby prezident vystoupil o něco dřív než v neděli, nicméně prezident se podle něj s případem detailně seznamuje. V úterý v té souvislosti přijal například policejního prezidenta Jana Švejdara.

Solidaritu ČR v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích vyjádřily země Severoatlantické aliance. Tři ruské diplomaty vypovědělo Slovensko, další vypověděly státy Pobaltí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …