Prezident Zeman předal bojový prapor armádním spojařům

03.10.2018 12:45 | Zprávy
autor: jav, čtk

Armádní spojaři mají od dnešního dne vlastní bojový prapor. Agentuře komunikačních a informačních systémů (AKIS) ho propůjčil prezident Miloš Zeman. Slavnostně jej dnes zástupcům agentury v Domě armády předal náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Prezident Zeman předal bojový prapor armádním spojařům
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman

"Propůjčení bojového praporu je jednou z nejvyšších poct, které se vojenskému útvaru může vůbec dostat," řekl Kaše, který v minulosti jako spojař působil a stal se prvním ředitelem AKIS, která byla založena v roce 2013. Kaše uvedl, že snaha získat bojový prapor pro agenturu začala v roce 2014. Předáním praporu se podle něj agentura stala plnohodnotným vojenským útvarem české armády.

"Je to zavazující pro všechny příslušníky Agentury komunikačních a informačních systémů, jak pro vojáky z povolání, tak pro občanské zaměstnance nejen v tom obecném sloužit vlasti, ale zejména v tom konkrétním, to znamená zabezpečit kvalitní plnění úkolů," řekl ČTK ředitel AKIS František Ridzák.

Čeští armádní spojaři spojují začátek své historie s koncem října 1917, kdy se součástí československých legií stala Československá telegrafní rota. Na starosti měla následně spojení podél celé transsibiřské magistrály. Zároveň podle Vojenského historického ústavu (VHÚ) další spojaři v nově vzniklém Československu zajišťovali spojení se světem. První rádiovou stanici zřídili na Petříně. "Již 10. prosince 1918 navázali pravidelné spojení s francouzskou stanicí umístěnou na Eiffelově věži. Dnes je již těžké si představit, že tato stanice v následujících letech představovala jediné rychlé spojení Československa s evropskými státy," uvedl VHÚ na svých webových stránkách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…