Prezident Zeman přeruší návštěvu jihu Čech kvůli hlasování o důvěře vládě

12.02.2014 16:47

Prezident Miloš Zeman kvůli hlasování o důvěře vládě přeruší návštěvu Jihočeského kraje, kterou má na programu začátkem příštího týdne. V pondělí večer se automobilem přesune do Prahy a v úterý na úvod sněmovního jednání přednese projev. Poté se vrátí na jih Čech, kde bude pokračovat v návštěvě regionu. ČTK to ve středu řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman přeruší návštěvu jihu Čech kvůli hlasování o důvěře vládě
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Jáchymova

Poslanecká sněmovna bude jednat o vyjádření důvěry nové koaliční vládě v úterý. Podle programu začne schůze hodinu před polednem. Po jejím zahájení by Zeman měl pronést svoji úvodní řeč, uvedl Ovčáček.

Zeman ve sněmovně přednese svou řeč a pak se vrátí na jih Čech

„Pan prezident potvrdil, že přijde do Poslanecké sněmovny," řekl ve středu novinářům předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj by se mělo ve sněmovně v úterý jednat pouze o důvěře vládě, jiné body by na program přijít neměly.

Prezident přijede do Jihočeského kraje v pondělí. Pokračuje tak v pravidelných návštěvách regionů. V plánu má setkání s tamními politiky, občany i úspěšnými podnikateli. Hlava státu bude na jihu republiky s přestávkou na vystoupení ve sněmovně do středy.

Koalice má ve sněmovně většinu 111 hlasů

Zeman jmenoval novou koaliční vládu ČSSD, KDU-ČSL a hnutí ANO 29. ledna. Od té doby má kabinet 30 dní na to, aby předstoupil před poslance a o důvěru je požádal. Vláda by měla mít v dolní komoře Parlamentu podporu 111 zákonodárců. V sedmnáctičlenném kabinetu má ČSSD osm křesel, ANO šest a lidovci tři.

Zákon nařizuje, že pro získání důvěry vláda musí získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu všech poslanců. Aby se sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců, teoreticky by tak pro získání důvěry mohlo stačit i pouhých 34 hlasů.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vfe, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

18:48 Mluvčí elfů: Když mluví o svobodě Volný, není to, jako když o ní mluvil Václav Havel. Diskutovat může jen seriózní partner

Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP) má nového nepřítele – internetovou skupinku tzv. Českýc…