Prezident Zeman v Číně. Někde vám ukáží jen výstup u klavíru, u nás se dočtete o všem, co absolvuje

05.11.2018 21:26

REPORTÁŽ Opakovaná setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ruským premiérem, slavnostní večeře, otevření českého stánku na čínském importním veletrhu, jednání s představiteli provincií či vedením státní společnosti CITIC. To všechno má za sebou český prezident Miloš Zeman na své už čtvrté čínské misi. Prezident dokonce překvapil státníky, když jim zahrál na klavír.

Prezident Zeman v Číně. Někde vám ukáží jen výstup u klavíru, u nás se dočtete o všem, co absolvuje
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
reklama

Fotogalerie: - Zemanova čínská rapsodie

Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman a předseda vlády Ruské feder...
Prezident České republiky Miloš Zeman a prezident ...
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Prezident Miloš Zeman na státní návštěvě Číny

Anketa

Dokončí podle vás Miloš Zeman své prezidentské funkční období?

92%
8%
hlasovalo: 9966 lidí

Po zhruba dvanáctihodinovém letu armádním speciálem z Prahy do Šanghaje se prezident Zeman v čínské ekonomické metropoli ihned pustil do práce. Zavítal na slavnostní večeři s čínským protějškem Si Ťin-pchingem, kterého po letech setkávání a spolupráce označuje za svého přítele.

Mezitím začal program i dalším českým delegacím. Podnikatelé byli na setkání v hotelu Mandarin Oriental uvítáni prezidentem Hospodářské komory Vladimírem Dlouhým, nový ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček v muzeu věnovaném památce židovských uprchlíků odhalil pamětní desku.

Šanghaj totiž na počátku druhé světové války přijala židovské běžence i z Československa, kteří si útěkem ze své vlasti zachránili život. V opačném případě by je čekal stejný osud jako šest milionů dalších Židů. Skončili by v koncentračních táborech. Místo toho úspěšně zakořenili v Šanghaji a dnes zde mají svou pamětní desku.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Během hlavního dne zavítal český prezident na slavnostní zahájení čínského importního veletrhu, kde se pozdravil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Ten s ním následně zavítal na otevření českého stánku na zdejším expu, čehož se zúčastnil také ruský premiér Dmitrij Medveděv. Miloš Zeman oba, ale i členy svého doprovodu překvapil, když usedl ke klavíru a začal hrát. Později zase recipročně navštívil čínský národní stánek.

 

 

Prezident Zeman má v Šanghaji program ještě v úterý, kdy zahájí česko-čínské obchodní fórum a setká se s guvernérem provincie Hebei, se kterým následně poobědvá. V plánu je rovněž jeho setkání s českými novináři, kteří ho na cestě doprovázejí. Před nimi by měl pohovořit o výsledcích svých jednání.

Prezidenta republiky na cestě do Číny doprovázejí jeho manželka Ivana a hned čtyři členové vlády. Ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr dopravy Dan Ťok, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a už zmíněný ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Kromě nich s hlavou státu do Šanghaje přicestovalo zhruba sedm desítek českých byznysmenů pod vedením Vladimíra Dlouhého. Mezi zástupci českých firem jsou třeba zbrojař Jaroslav Strnad nebo expremiér Petr Nečas. Velikost české delegace je taková, že musely letět oba armádní airbusy.

Do Prahy by se hlava státu s doprovodem měla vrátit v úterý pozdě večer. Podnikatelská delegace zůstává déle a podívá se i mimo Šanghaj.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

17:30 Magda Vášáryová bije na poplach. Se Slovenskem to je prý zlé, sektáři ve vládě. Hrozba papežovi, útlak žen

Slovenský parlament nepřijal historicky poprvé zprávu o dodržování lidských práv od ombudsmanky Mari…