Prezident se o nás skutečně zajímá, oceňují zemědělci. A řekli nám více o významu premiéra Švehly, který dostane vyznamenání

24.08.2018 16:05

Zemědělci velmi kvitují zájem prezidenta Miloše Zemana o naše zemědělství i jeho snahu ocenit prvorepublikového čelného agrárníka Antonína Švehlu nejvyšším českým vyznamenáním. Zároveň však upozorňují na potřebu rychlého konání v podobě poskytnutí kompenzací za sucho, zvláště u chovatelů dobytka. Německo již nyní uvolnilo miliony eur na přímý nákup pícnin a krmiv, protože za několik málo měsíců budou na evropském trhu ještě dražší. Nevykoupí se tím poslední naše zásoby, když někdo, komu trochu přebývá, raději prodá výhodněji do zahraničí než svému sousedovi?

Prezident se o nás skutečně zajímá, oceňují zemědělci. A řekli nám více o významu premiéra Švehly, který dostane vyznamenání
Foto: David Hora
Popisek: Agrosalon Země živitelka 2017 v Českých Budějovicích

Anketa

Je Miroslav Kalousek dobrý politik?

8%
92%
hlasovalo: 16057 lidí

„Pochybovat o názvu Země živitelka je opravdu scestné,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlad. „Je to expozice moderní techniky, návodů na hospodaření a hlavně v letošním roce je tam hodně interaktivních soutěží, do kterých se zapojují školy. Také i kraje a různé nevládní organizace zde mají svůj stánek a je to tedy dobré nejen pro odborníky, kteří pracují v zemědělství, ale je to i dobré pro běžného návštěvníka, který uvidí, co všechno naši zemědělci a potravináři umí.“

Děti Země se předvedly...

Zahájení bylo podle něj na vysoké úrovni. „Trochu mi vadila jedna, dvě demonstrantky – Děti Země, což není všeobecný názor, protože z davu je nikdo nepodpořil. Ocenění Antonína Švehly, které avizoval na akci pan prezident, je dobré, protože tento člověk hrál jednu z klíčových rolí ve vztahu k zemědělství. A máme tady sté výročí republiky,“ konstatuje na adresu hlavy státu.

„Počasí nepřeje, ale jsem pořád životní optimista a věřím, že tu práci pod širým nebem nebo se živými zvířaty by politici měli ocenit, protože to není fabrika, kde záleží na materiálu a šikovnosti lidí, protože tady  zemědělci třeba všechno správně udělají, a výsledek nemusí být dobrý,“ konstatuje Chlad.

Předseda krajské Agrární komory v Plzni Jaroslav Šíma si také nemůže vynachválit účast a angažovanost hlavy státu: „Je dobré, že prezident má zájem o naše  zemědělství, což kvitujme, k tomu se nedá říci nic negativního. Je logické, že se zajímal o současnou situaci se suchem, protože zemědělci jsou jím postiženi, i když ne až tak drasticky. Jsou samozřejmě regionální výjimky, plošně je veliký problém v krmivech. Chovatelé dobytka a ti, co pasou, tak mají a budou mít problém, protože zásoby pícnin jsou velice špatné. V druhých sečích se toho sklidilo málo nebo vůbec nic, a to je hlavní problém. Co se týká sklizně obilovin nebo řepky, samozřejmě bychom si přáli, aby to bylo lepší, ale osobně cítím, že to není nic tragického.“

Lid i dobytek penězi nenakrmíš

„Z informací, které mám, je zřejmé, že část západní Evropy a Německa v tomto směru dopadla ještě hůře než my,“ uvádí dále Šíma. „Je otázka, zda ti, kteří mají nedostatek pícnin, budou schopni nabídnout těm, kteří si mohou dovolit prodat nějaký přebytek, cenu, která vylítla nahoru. Prostě zemědělci by potřebovali určitou pomoc, aby dokázali nakoupit. To, aby pomoc přišla v zimě nebo zjara, je absolutní nesmysl. Ta musí být hrozně rychlá. Mám informaci, že německá vláda již tento týden rozhodla o tom, že zálohově zemědělcům okamžitě pomůže. Zhruba padesát procent, což schválila spolková vláda v Berlíně, vyplatí hned zemědělcům,“ poněkud závidí sousedním kolegům krajský agrárník. „To je právě pro to, že zemědělci mohou nakoupit krmiva třeba i u nás, i když za vysoké ceny, ale třeba za  dva tři měsíce budou ještě vyšší. Ne tedy u nás, když se čeká na peníze za sucho až rok i víc.“

Podle Šímy zemědělci nejsou ti, kteří by měli o něco u politiků prosit. „Ale víme, jaká je situace ve světě, v globálním oteplování... Dnes ve střední Evropě snad trochu víme, o co jde. Nevím tedy, jestli bude diametrální obrat a vrátíme se do té klasiky, kdy bude vláhy dostatek, abychom mohli produkovat a být dobře živi, ale v zásadě zemědělci penězi nenakrmí a dobytku je nedají. Vždyť dávají do půdy organickou hmotu a na plochách, které obhospodařují, udržují vláhu. To, že se jim něco dá, ať dají pokoj, neřeší samotný problém z dlouhodobějšího hlediska. Mluvím hlavně o chovatelích dobytka. A jde o to, aby, když přijde vláha, nám něco z ní zůstalo.“

Státnícké rozhodnutí

Pak také dodal: „Rozhodně kvituji, že se prezident republiky rozhodl udělit prvorepublikovému ministru zemědělství a čelnému agrárníkovi Antonínu Švehlovi nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva in memoriam. Tenhle člověk udělal pro naše zemědělství více, než si dovedeme představit. My ‚mladí‘ to nemůžeme úplně ocenit a tu dobu jsme nezažili, ale z historických pramenů se dá říci, že to byl člověk, který zemědělství v tehdejším Československu hodně pomohl. To, co přišlo potom, je věc druhá. Ale toto je věc, kterou si zcela jistě zaslouží.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…