Prezident útočí prostřednictvím komerční televize na důvěryhodnost veřejnoprávních médií, bouřila se studentka před nastoupenými kolegy

15.03.2018 16:50 | Zprávy

REPORTÁŽ „Chceme, aby nás bylo vidět. Aby si i ostatní všimli, že jsme tady, protože nás trápí současná situace ve společnosti a v politice,“ uvedla studentka Technické univerzity v Liberci Markéta Červinková na akci Vyjdi ven. „V rovině vyjadřování sílí urážení. Situace eskaluje. Vytváří se příkopy mezi skupinami občanů. Přední ústavní činitelé ale spíše přilévají olej do ohně, než aby se snažili spojovat. Tohoto rozdělení zneužívají, někdy dokonce lžou, aby uškodili druhým. Prezident je v tomto bohužel velmi špatným příkladem,“ konstatovala. „Žádáme, aby svobodná média zůstala svobodnými. Bez nich není svobodné společnosti. Žijeme v demokratické zemi. I nadále chceme, aby skutečně byla demokratická,“ dodala.

Prezident útočí prostřednictvím komerční televize na důvěryhodnost veřejnoprávních médií, bouřila se studentka před nastoupenými kolegy
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: "Vyjdi ven" v Liberci

I v Liberci vyšli ven na čerstvý vzduch v poledne 15. března vysokoškoláci a středoškoláci. Z jakého důvodu, přečetla v kampusu Technické univerzity v Liberci studentka Markéta Červinková. „Dnešní stávkou Vyjdi ven se připojujeme ke zhruba třem stovkám středních a vysokých škol napříč celou  Českou republikou. Mojí povinností je upozornit, že tato stávka nevyjadřuje stanoviska Technické univerzity jakožto instituce. Jedná se o iniciativu aktivních studentů. Technická univerzita akci nezaštiťuje svým jménem,“ přečetla aktivní studentka na úvod. „Proč jsme se sešli? Chceme se vzájemně vidět, chceme vědět, že každý z nás není sám, kdo je znepokojen vývojem rezonujícím v našem státě. Chceme se společně potkat a diskutovat. Nemáme společný názor všichni na všechno, ale věříme, že jenom vzájemnou slušnou a věcnou diskuzí můžeme utvářet demokratickou společnost. Chceme, aby nás bylo vidět. Aby si i ostatní všimli, že jsme tady, protože nás trápí současná situace ve společnosti a v politice,“ uvedla.

Přední ústavní činitelé spíše přilévají olej do ohně, rozdělení společnosti zneužívají

„Požadujeme dodržování ústavních zvyklostí a morálních hodnot. Chceme, aby se zvolení politici vyjadřovali slušně, věcně, aby nenabourávali systém, na kterém je naše liberální parlamentní demokracie postavená. Relativizování protestů a špatností, které se děly za totalitních režimů, někteří politici ve svých projevech de facto dehonestují oběti těchto krutostí, které přinesly smrt nevinných lidí a staly se bolestivými a zásadními milníky naší historie, na které se nezapomíná a které nelze popřít,“ uvedla. „V rovině vyjadřování sílí urážení. Situace eskaluje. Vytváří se příkopy mezi skupinami občanů. Přední ústavní činitelé ale spíše přilévají olej do ohně, než aby se snažili spojovat. Tohoto rozdělení zneužívají, někdy dokonce lžou, aby uškodili druhým. Prezident je v tomto bohužel velmi špatným příkladem. Přitom i on si musí být vědom podle Ústavy svých povinností k druhým a zodpovědnosti vůči celku více než kdokoliv jiný,“ konstatovala. „Prostřednictvím konkurenční komerční televize prezidentem republiky i některými poslanci jsou podnikány nenávistné útoky na důvěryhodnost veřejnoprávních médií. Avšak jejich co největší nezávislost na politické reprezentaci je jedním ze základních pilířů demokratického zřízení. Žádáme, aby svobodná média zůstala svobodnými. Bez nich není svobodné společnosti. Připomeňme si, že žijeme v demokratické zemi a že i nadále chceme, aby skutečně byla demokratická,“ sdělila Markéta Červinková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

hypotéky

Na jaké výši plánujete zastropování hypotečních úvěrů? A máte taky plán, jak vlastní bydlení zlevnit a zpřístupnit i lidem, co nevydělávají statisíce měsíčně? Protože těch je většina

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

9:59 Před rokem jsem byl v Kyjevě, vzpomínal Orbán. Herec mu prý nevěřil, že čas je proti němu

Americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin absolvovali další telefonický rozho…