Prezidenta Zemana zabolelo. Šlo o ministra spravedlnosti. Dobře ví, proč se všichni tak bojí Marie Benešové...

25. 4. 2019 22:34

Ve čtvrtečním večerním vysílání TV Barrandov se diváci opět dočkali pořadu Týden s prezidentem, který byl tentokrát předtočen v Lánech o den dříve z důvodu prezidentovy pracovní návštěvy Číny. Moderátor Jaromír Soukup si k debatě s Milošem Zemanem připravil řadu aktuálních témat hýbajících českou společností. Společně probrali například výměnu ministrů, schválení zdanění církevních restitucí, došlo však i na kritiku Soudcovské unie a lidovce Mariana Jurečky. Nebo slova chvály na Marii Benešovou, která má brzy vystřídat Jana Kněžínka v čele Ministerstva spravedlnosti.

Prezidenta Zemana zabolelo. Šlo o ministra spravedlnosti. Dobře ví, proč se všichni tak bojí Marie Benešové...
Foto: Printscreen Blesk.cz
Popisek: Prezident Zeman při rozhovoru pro web Blesku
reklama

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10651 lidí

Jako první přišlo na řadu téma týkající se útoku na poslance Dominika Feriho (TOP 09) ze strany dvou mužů na Moravě při koštu vína. Některá sociální média hovořila o tom, že incident má rasistický podtext. Prezident proto připomněl, že si to nemyslí a zmínil vyjádření dozorujícího státního zástupce a policejní důstojnice, kteří prohlásili, že šlo pouze o opileckou rvačku. „Protože by to tito lidé měli vědět, myslím, že si Feri dělá trochu nezaslouženou reklamu,“ dodal Zeman.

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta, který pak prohlásil, že byl odvolán na tlak Hradu. Takové tvrzení prezident okamžitě odsoudil. „To rozhodně nebyl. Obdivuji Fajta, který se zřejmě domnívá, že mám prsty úplně všude,“ pousmál se a připomněl, že je to Fajt, kdo byl schopen sám se sebou uzavřít smlouvu jako milionový doplněk k platu do vlastní kapsy. „Na světě by bylo krásně, kdyby každý z nás mohl sám se sebou uzavřít smlouvu a zvýšit si plat. Životní úroveň by vzrostla a zhroutil by se státní rozpočet,“ přemítala hlava státu a dodala, že ministr již prý podal na Fajta dvě trestní oznámení a vyčká na výsledek prošetření.

Rozhořela se také debata o obnově pařížské katedrály Notre-Dame. Soukupa popudilo, že premiér Babiš nabídl Francii nespecifikovanou finanční pomoc, když Francie je daleko bohatší, než jsme my. „Já jsme nabídl naturální pomoc našich restaurátorů a taková pomoc by byla účinná,“ připomněl.

Poslanecká sněmovna přehlasovala veto Senátu a schválila zdanění církevních restitucí, nyní se čeká jen na prezidentův podpis a jak sám potvrdil, podepíše. „Zdanění církevních restitucí podepíšu. Z počátku jsem byl k tomu naprosto neutrální, ale jak jsem jezdil po krajích, řada starostů si stěžovala, že církve podaly určovací žalobu, že se domáhají i majetku, na který před tím dostaly finanční náhrady. Česká biskupská konference zrušila tyto určovací žaloby u krajů, ale ne u měst a obcí. To mě rozzlobilo, je to nedodržení daného slova,“ zopakoval s tím, že jeho rozhodnutí podepsat tento zákon je motivováno právě tímto faktorem.

Soukup také zmínil, že německá televize vysílala reportáž o českém premiérovi Babišovi a jeho střetu zájmů, že čerpá evropské dotace a coby předseda vlády o nich do určité míry rozhoduje. Prezident v kontextu s tím vzpomněl, že má podobnou zkušenost. „V mém případě v deníku The New York Times nějaký český respondent psal o tom, že jsem ruský a čínský agent. Deník to otiskl a česká média spustila hysterii, že i americký deník píše o Zemanovi, že je ruský a čínský agent,“ řekl s tím, že je to zacyklení, které ale nedělají Němci a američtí novináři, ale ty čeští novináři.

Na přetřes přišla i výměna tří ministrů české vlády, což prezident odsouhlasil. Jedna z parlamentních stran KDU-ČSL říká: Výměna je velká a vláda není již vládou, které jsme dávali důvěru a bylo by vhodné, aby vláda znovu požádala o vyslovení důvěry. S tím Zeman však nesouhlasí. „Jako premiér jsem vyměnil osm ministrů. Je to svaté právo premiéra. Nikdy jsem nežádal Poslaneckou sněmovnu o nové hlasování,“ zdůraznil Zeman.

Zmínil, že mu nyní poslal dopis nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný a na základě toho jej velmi rád na jeho žádost přijme a vysvětlí mu, jak se věci mají. „Pokusím se mu říci, že těmito teatrálními gesty se důvěra veřejnosti nezvyšuje, že je daleko lepší něco pozitivního navrhovat. V mém případě bude mít KDU-ČSL spojence, až se bude přijímat zákon o manželství jako svazek muže a ženy,“ dodal.

Moderátor poznamenal, že se obdobně ptal i Mariana Jurečky, proč výměna ministrů vadí. Také uvedl, že ministrů bylo zkrátka vyměněno až moc. „Nechte Jurečku Jurečkou, já jsem ho označil jako nejhloupějšího ministra. Stejný názor měla zřejmě i většina delegátů lidoveckého sjezdu, když jej nezvolila předsedou,“ řekl na jeho adresu s tím, že je už dávno z politického výsluní.

Předseda KDU-ČSL však říká, že pokud nepožádají dobrovolně o vyslovení důvěry, budou iniciovat další pokus o vyslovení nedůvěry. I to hlava státu smetla pár slovy rovnou se stolu. „S tímto pokusem jen spojená dlouhá diskuse, kde exhibují poslanci, kteří sami nic neudělali. Najednou cítí potřebu exhibovat před televizními kamerami,“ má jasno Zeman. „Tito poslanci de facto sabotují práci Poslanecké sněmovny,“ vyjádřil znepokojení.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Došlo také na končícího ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, který podal demisi a jeho nástupkyní má být Marie Benešová. Prezidenta jeho rozhodnutí velmi překvapilo a má mu za zlé, že mu o tom při osobním setkání nic neřekl. „Nevěděl jsem o tom, že podá demisi. Seděl jsem s ním, protože jsem jmenoval soudce. Ten člověk mi vůbec neřekl, že už před tím podal demisi,“ prozradil stále udivený prezident. „Není to zrovna kolegiální. Je to jeho věc. Ale nelíbilo se mi to. Měl mi to říct. A mě to zabolelo a mně to přišlo líto,“ řekl s tím, že v případě jeho nástupkyně Benešové však nemá výhrady.

Vyjádřil se také k obavám, že by Benešová mohla navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, což podle svých slov ale udělat nehodlá. „Je to jen bouře ve sklenici vody,“ čte obavy některých politiků Zeman. „Očekávám, jak znám její energičnost a pracovitost, že bude prosazovat i u podřízených institucí audity. Tak doufám, že státní zástupci si neuzavírali smlouvy sami se sebou,“ řekl.

Benešovou zná Zeman dlouhá léta a prozradil, jak ji svýma očima hodnotí. „Vždy to byla žena, která se nebála. Nebála se justiční mafie, ani tehdejšího ministra spravedlnosti Němce, který prosadil vydání katarského prince do Kataru, což je něco jako druhý Nikulin,“ uvedl s tím, že Benešová se proto dostala do střetu s některými vysokými justičními funkcionáři, které pak označila jako justiční mafii. „Zdá se s odstupem času, že měla pravda,“ míní Zeman.

Justiční mafie je dle názoru prezidenta tak, jak jí tehdy popsala Benešová, u nás stále. „Je to společenství lidí, kteří ne vždy uspěli ve své práci. Neschopný člověk někdy za peníze, někdy z kariérismu je schopen dělat věci, které by jako soudní úředník dělat neměl,“ uvedl.

Zeman prý velmi dobře ví, proč se Benešové někteří lidé nyní tak moc bojí. „Oni moc dobře vědí, že do resortu přichází člověk, který to zná. To je strašně, strašně riskantní pro tyto případné nové justiční mafie,“ zdůraznil.

Zareagoval také na hloupé prohlášení Soudcovské unie. A sice, že vláda a premiér mají lépe vysvětlit odvolání ministra Kněžínka. „Touto cestou chci Soudcovské unii vzkázat, že jim do toho nic není. Tečka,“ sdělil.

V pozici Zemanovy poradkyně Benešová také pronesla větu, že „v Česku je možné objednat si trestní stíhání“, čímž potvrdila teorii Andreje Babiše. „To říkala na expertním týmu v Lánech. A když to říkala, tak měla v ruce útlou složku, která měla ty objednávky trestního stíhání dokazovat,“ uzavřel prezident s tím, že nyní jako ministryně může tuto složku rozbalit a začít jednat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

19:39 Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…