Prezidenti si v Lipsku připomenou konec komunismu v NDR

9. 10. 2014 6:41

Výročí masové demonstrace z října 1989, která zahájila pád komunistického režimu v bývalé Německé demokratické republice, si dnes v Lipsku připomenou prezidenti zemí visegradské čtyřky společně s německým kolegou Joachimem Gauckem. Český prezident Miloš Zeman se kromě účasti na oficiálních oslavách sejde v Lipsku s bývalým německým ministrem zahraničí Hansem-Dietrichem Genscherem, který před 25 lety pomohl vyjednat vycestování tisíců Východních Němců do Západního Německa.

Prezidenti si v Lipsku připomenou konec komunismu v NDR
Foto: Pflichtlekture.com
Popisek: Německý prezident Joachim Gauck

Do Lipska se 9. října 1989 sjelo na 70.000 lidí, kteří v centru města demonstrovali proti komunistické vládě v NDR. Přestože do Lipska kvůli očekávané demonstraci dorazily zvláštní policejní jednotky, proti pokojnému průvodu demonstrantů se svíčkami nikdo nezasáhl. Opozice v NDR si zdrženlivost policie vyložila jako důkaz toho, že režim slábne. Následovaly velké demonstrace v dalších městech, které vyvrcholily 9. listopadu 1989 pádem Berlínské zdi.

Pětice prezidentů se dnes v Lipsku zúčastní modlitby za mír v kostele Nikolaikirche, která se pravidelně koná už od 80. let a která byla také v roce 1989 výchozím bodem protikomunistické demonstrace. Večer prezidenti zahájí tradiční Festival světel, který se koná v místě konání protestů a připomíná události roku 1989.

Akce v Lipsku je součástí letošních oslav 25. výročí konce komunismu ve střední Evropě. Prezidenti visegradské skupiny a Německa se už letos zúčastnili oslav v Polsku a v Maďarsku, připomínkové akce vyvrcholí v listopadu na Slovensku a v Česku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

13:51 To je sranda: „Klimatický mládežník“ drží hladovku. A tohle mu Češi provedli

Aktivisté z Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) už jsou zase na scéně. Tentokrát drží hlad…