Přijde kontrolovat Babiše, nosila placku Milion chvilek. Návštěva z EU

26.02.2020 12:09

Jak informoval iRozhlas, od této středy do pátku budou europoslanci z Výboru pro rozpočtovou kontrolu zkoumat, jak se v Česku nakládá s penězi z EU. Ale to není jediný důvod přítomnosti europoslanců. Přijíždějí také kvůli kauze možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiš. Povede je německá europoslankyně z bavorské CSU Monika Hohlmeierová, která poskytla rozhovor Českému rozhlasu Plus. V něm došlo i na placku Milionu chvilek pro demokracii, kterou měla poslankyně v europarlamentu. „Když v Evropském parlamentu kolegové donesou nějaké odznaky, je normální, že je nosíme,“ oznámila.

Přijde kontrolovat Babiše, nosila placku Milion chvilek. Návštěva z EU
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Německá politička Monika Hohlmeierová

rozhovoru Hohlmeierová potvrdila, že se sejde s premiérem Babišem. „Zajímá nás, jak Andrej Babiš vnímá budoucnost například víceletého finančního rámce, protože my ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu vidíme problém, když se evropské peníze rozdělují tak, že jeden příjemce získává částky v řádech stovek milionů,“ uvedla a dodala, že to pak oni jako politici musí vysvětlovat těm, kdo čerpají jen tisíce nebo desetitisíce. „Hledáme cestu pro férovější rozdělování unijních peněz, aby z nich mělo užitek více malých a středních farmářů, malých a středních podniků a podobně,“ oznámila.

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20754 lidí

Doplnila, že Babiše se mohou ptát na výklad zákonů, ale nesmí zasahovat do auditu. „Jasně řekneme, že celý výbor a Evropský parlament podporují finanční nařízení EU a stojí za Evropskou komisí v její práci. Respektujeme principy právního státu a zavedené procedury, do kterých nezasahujeme,“ deklarovala.

Redaktor Hohlmeirovou konfrontoval s tím, že sice říká, že nebudou zasahovat do auditního řízení, ale v europarlamentu chystají rezoluci o Andreji Babišovi. Hohlmeierová jej opravila, že se nejedná o rezoluci o Andreji Babišovi. „Připravujeme rezoluci o situaci v České republice, podobně jako to děláme v případě Malty nebo dříve u Maďarska a Polska,“ řekla s tím, že jim záleží na tom, aby všechny státy dodržovaly zásady právního státu.

Redaktor jí ale předhodil obvinění Andreje Babiše, že proti jeho osobě vede křížovou výpravu. „Veřejně jste uvítala, že Evropská komise zastavila proplácení projektů firmám v holdingu Agrofert, v lednu jste také vystoupila na plénu s připnutým odznakem Milionu chvilek pro demokracii, což je hnutí, které žádá rezignaci Andreje Babiše. Opravdu jste nestranná?“ ptal se.

„Jsme absolutně nestranní. Andreje Babiše jsem nikdy nepotkala, nic proti němu nemám. Jeho případ je pro mě jako každý jiný. Všichni členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu jsou zvyklí na to, že s nimi zacházejí agresivně vlády, které mají problémy se zneužíváním fondů,“ snažila se europoslankyně vyvrátit podezření.

Co se týče odznáčku Milionu chvilek pro demokracii, Hohlmeierová řekla toto: „Když v Evropském parlamentu kolegové donesou nějaké odznaky, je normální, že je nosíme. Chceme být k sobě přátelští.“ Redaktor se otázal, zda to udělala jako vyjádření podpory hnutí odporujícímu Andreji Babišovi. Europoslankyně tvrdila, že o oponentech nemluví. „Nikdo se mě nezeptá na to, že jsem den na to měla odznak proti rakovině prsu, o den později jiný proti ženské obřízce. Bylo nám řečeno, že jde o odznak na podporu principů právního státu a demokracie a na podporu hnutí, které prosazuje dodržování pravidel pro zamezení střetu zájmů, takže jsme ho ten den nosili připnutý všichni. Zneužila toho média, která nepatří mezi ta úplně spolehlivá a objevují se v ruské vlivové sféře,“ prohlásila.

A zkritizovala premiéra Babiše, že se ještě nesetkala se situací, kdy si premiér přinese do televize fotku europoslance, aby ho tam pak mohl zkritizovat. „Andrej Babiš mi nikdy nenapsal, nemluvil se mnou ani nezavolal. Já jsem v klidu, nejsem útočná. Andreje Babiše neznám a nezasahuju do národní politické debaty. Ale pokud jde o střet zájmů a zneužívané peníze, pak jasně podporujeme práci Evropské komise,“ shrnula.

Nicméně, k setkání s členy komise na kontrolu rozpočtu prý nakonec nedojde. „S Výborem pro kontrolu rozpočtu se nakonec nesejdou ani Andrej Babiš, ani ministr zemědělství Toman. Oba si zaslouží bobříka odvahy za pokus se s námi setkat. Nepřekvapili jste,“ vzkázal jim se smíchem europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …