Přijde nakažený a má negativní test z Polska... Problém je prý i s Ukrajinou

28.11.2020 10:49

Lze covidové testy falšovat? Vypadá to, že ano. Problém s nimi měla prý zejména Ukrajina a nyní i Polsko. Šéf Chytré karantény Petr Šnajdárek říká, že problém může být ještě jinde.

Přijde nakažený a má negativní test z Polska... Problém je prý i s Ukrajinou
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21317 lidí

České úřady zachytily chybné testy z Polska. Podle šéfa Chytré karantény Petra Šnajdárka jde zatím jen o několik případů.

Podobná situace tu už jednou byla v září, kdy orgány hygieny řešily koronavirus především mezi pracovníky z Ukrajiny. Stát tehdy u cizinců přijíždějících do Česka z postsovětských zemí zjistil rozsáhlé falšování testů. „Byla konfirmace. Pak se testovaly osoby, které byly třeba na stavbách. Ty měly kontakty, které se protestovaly. Takže se to postupně rozkrývalo,“ popsal Šnajdárek způsob jakým se odhalovalo falšování testů u Ukrajinců.

Nyní se podle Šnajdárka objevil podobný problém v případě některých testů provedených v Polsku.

„Bohužel jsme teď řešili i polské testy,“ řekl. „Dotyčný má zahraniční testy, není mu dobře, jde k praktikovi, je indikován na test a je pozitivní. A přitom přijede s papírem, že provedený test byl negativní,“ pokračoval. Zmínil konkrétní případ muže, který vyjel do Polska na služební cestu. Během pobytu se nechal otestovat a měl být v pořádku. Když se ale vrátil do Česka, nebylo mu dobře. „Šel za praktickým lékařem, že se vrátil z Polska. Byl poslán na test a byl pozitivní,“ popsal armádní expert.

Podle Šnajdárka jde ale pouze o individuální případy. Na vině může, podle něj, být i různá citlivost použitých testů. Nemusí jít tak hned o úmyslné falšování.

„Není proto jednoduché testy z jiných zemí uznávat,“ upozornil. „Proto my máme v laboratořích systém hodnocení kvality. Testy jsou kontrolovány a konfirmovány, aby nedocházelo k těmto excesům. Bohužel to nemůžete garantovat v laboratořích na Ukrajině,“ vysvětlil Šnajdárek.

V současné době platí, že po příjezdu do Česka ze zemí, které nejsou na seznamu s nízkým rizikem nákazy, je nutné se nechat do 7 dnů na covid-19 otestovat. Výjimku mají státy Evropské unie – pokud tam dotyčný test během posledních 72 hodin absolvoval, hygienické stanice v ČR výsledek uznají.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …