Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu

22.5.2022 1:58 odp. | On-line

V druhé hodině nedělní Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO), hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a poslanci Pavel Žáček (ODS) a Radek Koten (SPD). Debatovali o pomoci poskytované v Česku ukrajinským válečným uprchlíkům. Koten vyslovil varování. A spustil tím slovní lavinu. Druhá slovní lavina se utrhla, když došlo na ukrajinské Romy. Nahlédněte.

Přijely osoby, ani slovo ukrajinsky neuměly, a měly na papírku česky, že chtějí dávky... Řež v Partii, i křik o šíření strachu
Foto: Screen vysílání Prima CNN
Popisek: Partie

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46955 lidí

Vláda Petra Fialy (ODS) jedná s Evropskou komisí o tom, kolik peněz Česku poskytne na zvládání uprchlické krize. Polsko a Česko jsou dvě země, do kterých s ohledem na počet obyvatel dorazilo nejvíce ukrajinských válečných uprchlíků. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že Česko může z EU dostat až 2 miliardy eur, tedy asi 55 miliard korun.

Podle Hřiba ale teď bude důležité, jak se vláda postaví k přerozdělování uprchlíků z těch velkých měst. „To je problém nejen Prahy. Pochopitelně je třeba myslet na to, že lidi se budou pozitivně motivovat k tomu, aby se přesunuli z bodu A do bodu B a obě ta místa mají nějakou samosprávu, bez které se to dělat nedá,“ upozornil primátor Prahy.

Netolický je k relokaci uprchlíků poněkud skeptický „Už asi měsíc řešíme spolu s vládou sociální turistiku uprchlíků. To se s vládou nějak daří řešit, ale jsem poněkud skeptický k tomu přerozdělování. K tomu nemůžeme nikoho nutit,“ poznamenal pardubický hejtman.

Schiller jako opoziční hejtman prohlásil, že Česko situaci zvládá především díky hejtmanům, protože vláda na situaci reaguje pozdě.

Poslanec Pavel Žáček (ODS) nabídl odlišný pohled od toho Schillerova. „Česko to zvládá jako celek výborně. Dnes jsme sice konfrontování s obrázky dětí spících na hlavním nádraží v Praze, ale to neznamená, že bychom tu situaci jako celek nezvládli,“ pravil Žáček.

Když se dostal ke slovu Koten, prohlásil, že z pohledu SPD je kontrola přicházejících uprchlíků nedostatečná a nelze vyloučit, že sem budou přecházet i lidé s nějakým trestním škraloupem z minulosti. „To nelze vyloučit. Podle toho, na jakém místě je Ukrajina, co se týká korupce a podobně, a když si vezmeme obchod se zbraněmi, který se na Ukrajině odehrával, tak v USA jsou zveřejněny žebříčky obchodu se zbraněmi před válkou i během ní,“ upozornil Koten.

„Z pohledu samosprávy to strašení není namístě,“ ozval se proti Kotenovi Hřib s tím, že příchod uprchlíků dle něj neznamenal např. zhoršení epidemiologické situace.

Netolický konstatoval, že se nezměnila ani bezpečnostní situace. Rozhodně ne v Pardubickém kraji. „Já bych opravdu varoval před tím, aby tady někdo říkal, že se sem budou dostávat mafiózní praktiky nebo něco podobného,“ ohradil se proti Kotenovi Netolický.

Schiller slova Zdeňka Hřiba i Martina Netolického potvrdil.

Koten kontroval, že si nemyslí, že by tady ukrajinské matky s dětmi páchaly nějakou trestnou činnost, ale trval na tom, že do Česka se mohou dostat „i závadové osoby“. „Je to předběžná opatrnost. Ona vláda nedokáže potvrdit, že tady nejsou; a já nedokážu potvrdit, že tady jsou. Oni se půjdou těžko zaregistrovat na úřady práce,“ vysvětloval Koten s tím, že přes zelenou hranici mohou přejít i již zmíněné „závadové osoby“.

„Nic takového, co říká kolega Koten, se neděje. Jsou to jen spekulace a podle mého mají za cíl vytvořit atmosféru strachu. My jsme se nedávno byli podívat na schengenské hranici. Oni tam tu situaci zvládají,“ vyjádřil svůj názor Žáček.

Když se opět dostal ke slovu Hřib, trval na tom, že z Prahy je zapotřebí část uprchlíků přerozdělit. Už kvůli obyvatelům Prahy a kvůli tomu, co s sebou přináší kupříkladu energetická krize.

Netolický podruhé konstatoval, že uprchlíky nebude možné nějak přerozdělit. Už proto ne, že z hlediska práva EU, pokud někdo dostane status dočasně chráněné osoby, může se pohybovat po celém území EU.

Konstatoval také, že ze Zakarpatské Ukrajiny dorazily některé rodiny, které si podle všeho opravdu přijely jen pro sociální dávku. „Můžu vám říct, že k nám přijely osoby, které neuměly ani slovo ukrajinsky, ale měly u sebe papírek, že chtějí dostat dávky a že nechtějí dostat ubytování ve Vyšních Lhotách. Ten papírek byl česky. A to je všechno,“ prozradil hejtman Pardubického kraje Netolický.

Schiller se ve studiu rozčílil, že český stát vlastně neví, kolik uprchlíků vlastně v Česku zůstává. „My nevíme, kolik lidí v Česku reálně zůstává, kolik lidí se vrací na Ukrajinu, když se ukazuje, že by se ukrajinská armáda mohla ruským agresorům ubránit, a je otázka, kolik uprchlíků pokračovalo do dalších zemí EUI.“ Vláda by se podle něj měla více zajímat o to, kolik ukrajinských uprchlíků reálně uvažuje o tom, že v Česku zůstane.

Žáček hned oponoval, že na tuto otázku dnes těžko dostaneme relevantní odpověď, protože „situace na bojišti se mění ze dne na den“.

Koten zdůraznil, že vláda by se měla starat především o české občany. „Já si myslím, že vláda by se měla především starat o české občany, a až poté o světové blaho,“ zaznělo od poslance SPD.

Schiller upozornil, že někteří starostové odmítají přijmout třeba jen pár desítek romských uprchlíků z Ukrajiny, např. padesát, ale v Ústeckém kraji je podle něj situace opravdu specifická. Jen na dobře známé sídliště Janov přijelo na 100 ukrajinských Romů a podle Schillera je tady dobře vidět, že žijí dokonce jinak než čeští Romové z tohoto sídliště. Ale kraj nemá kapacity, aby se tyto ukrajinské uprchlíky pokusil začlenit do společnosti.

„Padesát lidí, to máme v Ústeckém kraji v jednom paneláku. O nás se říká, jací jsme rasisti, ale my se snažíme pomoct. My už jsme zjistili, že některé ženy sice neuměly jazyk, a přesto si za pár dnů našly práci. Vedle toho máme české občany, kteří tu práci nemají roky....  Ale my nemáme kapacitu starat se o ty lidi (romské uprchlíky). Já jsem tam viděl jednu romskou neziskovku. Nás kritizují, že my nic neděláme, ale to není pravda, my na to prostě nemáme kapacitu,“ vysvětloval hejtman Ústeckého kraje.

Netolický upozornil na další problém: „Dneska máme příchozích asi 70 denně v našem kraji – a zhruba polovina čeká na dávku a pak odjíždí. A to není motivační asi ani pro ty dobrovolníky, kteří v uprchlickém centru pracují.“

Hřib informoval, že jen za sobotu odjelo z hlavního nádraží v Praze asi 80 lidí. U části z nich se prokázalo, že vedle ukrajinského pasu mají maďarský pas, takže se vydali na cestu do Maďarska. A zčásti šlo o lidi, kterým česká strana nabídla přístřeší, ale tito uprchlíci jej odmítli. „Poté jim bylo sděleno, že pokud nechtějí přijmout českou pomoc, mají se vrátit do své vlasti.“

Moderátorka nakonec otevřela ještě jedno téma, a to skrze průzkum agentury STEM/MARK, který ukázal, že čtvrtina Čechů už teď volá po tom, aby se Ukrajinci začali už během války vracet z Česka do své země. Průzkum ukázal, že polovina Čechů by tu ukrajinské uprchlíky nechala maximálně do konce války. Čtvrtina z této části by je dokonce poslala zpátky už dnes.

Hosté se shodli na tom, že je třeba bránit případům zneužívání sociální pomoci, kterou Česko poskytuje uprchlíkům, protože tyto jednotlivé případy vrhají špatné světlo na všechny válečné uprchlíky jako celek.

Žáček zdůraznil, že vláda musí navíc lidem znovu a znovu vysvětlovat, kdo tuto válku rozpoutal, že „jejím viníkem je Rusko a ruský prezident Vladimir Putin, který vydal patřičný rozkaz“, a EU a s ní i Česko musí na tuto situaci reagovat.

Netolický přivítal, že podle průzkumu „polovina Čechů stále chápe, že je zapotřebí lidem prchajícím před hrůzami války pomáhat“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

15:25 „Jako když prohráli ve Vietnamu.“ Slovenský generál o válce na Ukrajině. Spojence potěší

Generál Pavel Macko byl do roku 2018 zástupcem náčelníka Generálního štábu Armády Slovenské republik…