Primátor Olomouce: Mrzí mě ponížení, kterého se dostalo subjektům v kauze Nagyová

01.08.2014 9:57 | Zprávy

„Ve vztahu k minulému vedení ODS to vnímám jako osobní selhání. Ve vztahu k orgánům činným v trestním řízení se jedná o selhání systému, které je v demokraticky řízeném státě pro mne naprosto nepřijatelné." Tak se vyjádřil o kauze Nagyová právník a primátor Olomouce Martin Major (ODS). Ač se mandátu ujal až v březnu, úspěšně se mu daří naplnit všechny jeho priority. Čím však chce přesvědčit voliče v nadcházejících volbách a čeho by chtěl v případě úspěchu dosáhnout?

Primátor Olomouce: Mrzí mě ponížení, kterého se dostalo subjektům v kauze Nagyová
Foto: archiv primátora
Popisek: JUDr. Martin Major, MBA, primátor statutárního města Olomouce

V březnu jste nahradil v čele úřadu spolustraníka Martina Novotného, který se stal v říjnu poslancem. Byť jste doposud pracoval jako jeho náměstek a práci tak znáte zřejmě dobře, je něco, co vás při nástupu do funkce překvapilo, kladně, nebo i záporně?

Po téměř osmi letech mého působení ve  vedení města mě asi nepřekvapilo nic zásadního. Funkce primátora je práce, která  nezná pojmy jako konec pracovní doby, víkend nebo dovolená. Pro občany města jste primátorem v zasedací místnosti zastupitelstva i na výletě s rodinou. Jako primátor vnímám komplexnost problematiky managementu krajského města a mimořádnou míru zodpovědnosti.

Po zvolení jste si vytyčil 5 hlavních priorit. Dvě z nich, aby byl z Olomouce jeden volební obvod a nové parkování, jsou již splněny. Třetí, zachování pošty na náměstí Republiky, máte přislíbenou od ministra. Jak to ale vypadá s posunem sloupů na Dolním náměstí a především s instalací nových lamp veřejného osvětlení? Dostane se spor s architekty lamp až k soudu, nebo se vám podařilo nalézt řešení?

Při nástupu do funkce jsem rozhodně nechtěl slibovat zázraky, ale věděl jsem, že řadu věcí lze změnit. Čtyři z pěti priorit, jež jsem si zvolil, se mi už podařilo beze zbytku splnit. Zachování pošty na náměstí Republiky se podařilo. Po několika delších jednáních a debatách jsme mohli společně s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem a ředitelem České pošty Martinem Elkánem 18. června 2014 oznámit, že pošta v centru města zůstane. Českou poštu jsme ve společném úsilí také s vedením Univerzity Palackého přesvědčili, aby hojně využívaná pobočka zůstala v provozu, a to i beze změny v rozsahu služeb, které poskytuje.

Dolní náměstí prošlo finální úpravou před několika dny. Změnilo se dopravní značení i rozmístění mobiliáře, které vyvolávalo kritiku. Pět sloupů veřejného osvětlení již nyní stojí na samé hraně chodníku. Kromě toho přibyly kovové sloupky, které pomohou vymezit koridor pro řidiče. Splnil jsem tak další prioritu a napravil situaci, která vznikla kompromisem mezi návrhy projektu, požadavky na památkovou ochranu i dopravu v městské památkové rezervaci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.

To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…