Primátor k rozpadu koalice: Rozpočet není důvodem. Štastný na to přišel na poslední chvíli

22.11.2011 9:44

Rozpočet nebyl pravým důvodem bleskového rozhodnutí pražské ODS vypovědět koaliční spolupráci s ČSSD na radnici hlavního města. Prohlásil to pražský primátor Bohuslav Svoboda dnes ráno v rozhovoru pro Radiožurnál. Podle něj mu rozhodnutí o konci koalice měl předseda pražské ODS Šťastný říci aspoň pět minut předtím, než to přednesl jako jediný bod jednání na regionální radě strany. "Vysvětlení je podle mne to, že na to rozhodnutí přišel na poslední chvíli," zkritizoval Šťastného prinátor.

Primátor k rozpadu koalice: Rozpočet není důvodem. Štastný na to přišel na poslední chvíli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Bohuslav Svoboda

Návrh předsedy pražských občanských demokratů Borise Šťastného ukončit koaliční spolupráci s ČSSD večer jednomyslně schválila regionální rada strany. Podle Šťastného totiž Praze hrozí drastické zadlužení. Předseda pražské ČSSD Petr Hulínský to odmítá. I primátor Prahy Bohuslav Svoboda překvapil - řekl, že rozpočet je hotov a nebyl důvodem rozpadu.

Související:  

„Rozpočet je prakticky hotov. Ve hře je ještě jeho projednání na radě a potom v zastupitelstvu. Myslím si, že předložíme rozpočet, který by odpovídal všem předpokladům, které pro něj máme," uvedl k tomu primátor Svoboda.

Podle jeho mínění hrály při včerejším hlasování regionální rady ODS roli i spory s ČSSD o zakázku na svoz odpadu v hlavním městě za deset miliard korun.

TÉMA: Pražská koalice

„Je to jeden z bodů, který je velmi výrazně v popředí tohoto děje. Hrálo to roli v tom, jak se vyvíjely vztahy mezi ODS a ČSSD," upozornil primátor.

Ani on ale nepočítal s tím, že by vypovězení koaliční smlouvy mělo na radnici Prahy proběhnout tak rychle. Rozhodl ale podle něj předseda pražské ODS a on je „jen" prvním místopředsedou. Přesto pro to vypovězení smlouvy nakonec hlasoval.

Svoboda: Asi to Šťastného napadlo na poslední chvíli

„Očekával bych ale, že pět minut předtím, než to (předseda) přednesl jako jediný bod jednání, jako změnu programu, že to alespoň měl říci, nebo zkonzultovat, ale rozhodl se tak, jak jednal. Vysvětlení je podle mne to, že na to rozhodnutí přišel na poslední chvíli," řekl také s trochou nadsázky ke konci koalice prinátor.

Co se týče rozpočtu, tak podle předsedy pražské ČSSD Petra Hulínského není pravda, že Praha bude hrozivě zadlužená.

 „Co se týká běžných výdajů, tak úspory ve výši pět procent se týkaly všech radních a celé koalice. Netýkalo se to jen finančních toků, které jdou ze státního rozpočtu na oblast školství, které nelze krátit," řekl Hulínský a potvrdil, že vztahy v pražské koalici jsou napjaté už delší dobu.

Dienstbier: Koalice nefungovala skoro nikdy

Podle upozornění místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera společná vláda ODS a ČSSD v Praze dodnes nefunguje.

 „Například se do dneška nepodařilo obsadit všechna místa v radě. Přitom zhruba od jara běží nepřetržité koaliční jednání," řekl Dienstbier. Podle něj je jasné, že koalice v této podobě skončila a bez zásadních změn pokračovat nemůže.

„Může se stát cokoli, všechny varianty jsou možné. Jednat by měli všichni se všemi," dodal  Dienstbier.

Dnes v podvečer by měl včerejší rozhodnutí regionální rady strany podpořit i klub zastupitelů ODS. Primátor Bohuslav Svoboda k tomu řekl, že nečeká, že by hlasování v klubu dopadlo jinak, než na radě. O vývoji v Praze chce na grémiu strany informovat premiéra Petra Nečase.

Může se vrátit do hry exguvernér ČNB Tůma

Rozhlas ve svém dřívějším zpravodajství uvedl, že občanští demokraté znovu chtějí usilovat o funkci primátora. Do hry se ale může vrátit loňský volební lídr TOP 09 a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. František Laudát již řekl, že by ho ve funkci primátora rád viděl. Praze by podle něj prospěl především při řešení současných potíží s financemi.

Rozkol v koalici ale podle pražské ODS prý nijak nesouvisí s obviněním primátorova náměstka za ČSSD Karla Březiny, přestože se zevnitř ODS stále silněji ozývaly hlasy, že Březina radnici trvale poškozuje a dělá jí ostudu.  

Březina byl již obžalován ze zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil a hrozí mu až dva roky vězení a zákaz činnosti. První soudní líčení se má uskutečnit zítra.

Související:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Válka o trenky kvůli roku 1968: Šokující výzva Pražskému hradu. A silná slova

8:51 Válka o trenky kvůli roku 1968: Šokující výzva Pražskému hradu. A silná slova

Rudé trenky, symbol odporu vůči prezidentu Miloši Zemanovi. Ten prý k 50. výročí vpádu vojsk Varšavs…