Připomínalo mi to oslavy komunistů, shrnul Zdeněk Zbořil padesáté výročí okupace

25.08.2018 21:12

Podle politologa Zdeňka Zbořila je 21. srpen 1968 především vzpomínkou těch, kteří byli vyhozeni z rozhlasu nebo z médií po roce 1968, přestože v nich téměř patnáct let cílevědomě pracovali pro vznik komunistického režimu a upevnění  jeho moci. Vzpomínka na srpen 1968 byla letos podle něj trochu přehřátá a na řadu věcí, které bylo podstatné připomenout, se zapomnělo. „Celý prožitek toho 50.výročí byl chaotický, připomínalo mi to oslavu komunistů,“ říká v rozhovoru pro server Prvnízprávy.cz.

Připomínalo mi to oslavy komunistů, shrnul Zdeněk Zbořil padesáté výročí okupace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

V uplynulém týdnu si Česko připomínalo 50.výročí invaze pěti armád Varšavské smlouvy do Československa, proběhla řada pietních akcí, kdy bývalí komunisté oslavovali komunisty z roku 1968. „Vzpomínka na srpen 1968 byla letos trochu přehřátá, tím nemám na mysli jenom počasí, ani, že k tomu promlouvali bývalí normalizační členové KSČ, jako byli premiér nebo předseda Senátu, jednoho lidé vypískali a tomu druhému téměř aplaudovali, ale, myslím si, že celý prožitek toho 50. výročí byl chaotický,“ řekl politolog svůj názor na to, jak jsme se pietních akci zhostili.

Navíc jsme si podle Zbořila nepřipomněli řadu věcí s těmito událostmí souvisejících. „Hlavní čeho jsem si všimnul bylo, že se zapomnělo na to, že se v roce 1968 nehádali mezi sebou jenom členové ÚV KSČ, ale že během Pražského jara se otevřely aktivity, o kterých se do té doby nesmělo mluvit,“ řekl s tím, že nikdo nezmínil ani pokus sociálních demokratů obnovit tuto stranu.

„Mně to vlastně připomínalo oslavu komunistů, kteří byli komunisty už před rokem 1968, zkrátka vzpomínka těch, kteří byli vyhozeni  z rozhlasu nebo z médií po roce 1968, přestože v nich pomalu 15 let cílevědomě pracovali pro vznik komunistického režimu a upevnění  komunistické moci,“ uvedl.

Poukázal také na to, připomínka událostí  roku 1968 vyvrcholila tím, že celý rok 1968 zhodnotili dva bývalí komunisté. „Tam nebyl ani jeden člověk, který by nekomunikoval s režimem, nebo nebyl jeho součástí,“ řekl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil. A dodal, že pak si spravovali svědomí tím, že všichni přítomní v Poslanecké sněmovně přijali narychlo usnesení, že vstup armád Varšavské smlouvy do Československa bylo porušení mezinárodních dohod a následující okupace byla protiprávním aktem.

„Je hezké, že se na to zmohli, ale není to pravda. To, že vstup porušoval mezinárodní právo je obsahem usnesení předsednictva úsředního výboru hned v noci z 20. na 21. srpna. Tak trochu jsme zapomněli, že ta takzvaná okupace byla stvrzena smlouvou o pobytu sovětských vojsk na území Československé socialistické republiky a to několik měsíců poté co skončilo to krvavé období srpna 1968,“ připomněl Zbořil s tím, že na mnohé aktéry\ se bohužel zapomnělo.

Dojemný podle Zbořila byl malý skautík, který stál u pamětní desky doplněné na budově Českého rozhlasu. „Ten jistě nemohl vědět, jak události probíhaly, ale jistě o tom byl poučen právě díky tomu, že organizace skaut a junák byly obnovovány za pomoci již zemřelého Jiřího Navrátila ve dnech na jaře 1968.“

  • Celý rozhovor ZDE

Média a noviny nám podle Zbořila ledacos nutí. „Nechci říkat, že je to pokus o falšování historie, po 50 letech se mnohé jeví jinak než dříve. Ale ukázalo se, že napřiklad dokument ‚Spřízněni volbou‘ z jara 68 ukazuje události více pravdivěji, než cela plejáda dokumentárních pořadů a diskusí po televizich, které byly příliš na povrchu, pokud se tedy nevyhýbaly hlavnímu tématu,“ řekl.

Nejenom v české politice, ale i ve světě se dějí pdobné věci, míní Zbořil, který v návaznosti na to zmínil Trumpa a jeho politiku. „Každý den je trochu jinak a každý den nevíme, zda to tak skutečně je, nebo zda jsme mylně informování,“ uvedl. Trump podepsal vojenský rozpočet na příští rok za 716 miliard dolarů a tady v médiích to prošlo bez komentářů, ačkoliv se přitom věnuje velká pozornost tomu, když Vladimir Putin navýší ruský rozpočet, i když je 12× menší než ten americký.

To, že při podpisu Donald Trump, řekl, že to činí proto, aby Amerika byla nejsilnější, nejmocnější, nejbohatší a nejchytřejší, a to, že se tomu „nej, nej“ dokáže postavit Evropská unie, Ruská federace, Čína, může podle Zbořila svědčit o tom, že ta slova byla vyřčena do prázdna.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

8:40 Ivan Vyskočil ve varu: Prezident chce Vrbětice vyšetřit. A demožumpa řve. Také bych nechtěl být odsouzen za „podezření“, že jsem ukradl sousedovi kolo!

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je třeba pana prezidenta pomluvit, projev rozcupovat a označit za …