Připomínka Nesmrtelného pluku v Ostravě: Pravda je křivena. Když ji někdo řekne, třeba u pana Soukupa, pořádají na něj honičky

10.05.2019 17:02

REPORTÁŽ „Maršál Andrej Jeremenko jednak bojoval ve stalingradské bitvě, pak byl velitelem IV. ukrajinského frontu a je českým občanem města Ostravy,“ připomínali při pochodu Nesmrtelného pluku v moravskoslezské metropoli. „Díky těm, kteří za naši svobodu položili životy, můžeme dnes hovořit česky.“ Předseda krajské rady Česko-ruské společnosti Karel Šesták přidal pár slov i k popisování událostí ve sdělovacích prostředcích: „Když někdo řekne pravdu, jako třeba v televizi u pana Soukupa, tak jsou na něj pořádány honičky. Historická pravda je hodně křivena.“ Ostravou prošel Nesmrtelný pluk bez incidentů.

Připomínka Nesmrtelného pluku v Ostravě: Pravda je křivena. Když ji někdo řekne, třeba u pana Soukupa, pořádají na něj honičky
Foto: Daniela Černá
Popisek: Nesmrtelný pluk Ostrava
reklama

Na Masarykově náměstí se ve čtvrtek odpoledne scházeli lidé k pochodu Nesmrtelného pluku. Kdo neměl portrét svého příbuzného, bral si foto od organizátorů akce. Takto zavzpomínat na ty, kteří zemřeli ve válce, přišly desítky lidí. „Můj otec se podílel na osvobozování Československa s armádou Ludvíka Svobody,“ uvedla Vasilina Pokorná.

Pochod Nesmrtelného pluku se v Ostravě konal po čtvrté. „První rok jsme se sešli jen v parku Komenského. Přišlo asi dvanáct lidí. Pak jsme měli druhý pochod, který šel z parku před Novou radnici,“ popisoval organizátor, předseda městské a krajské rady Česko-ruské společnosti Karel Šesták. Loňská i letošní trasa byla stejná, z Masarykova náměstí kolem radnice do parku. „Pochod děláme kvůli tomu, že dnes ve světě mír není. Díky těm, kteří za naši svobodu položili životy, můžeme dnes hovořit česky,“ konstatoval Šesták.

Na náměstí si lidé brali fotografie padlých vojáků. I tady se rozdávaly svatojiřské stuhy se třemi černými pruhy. Po krátkém proslovu se seřadili lidé do průvodu a v čele, jak už se v Ostravě stalo zvykem, nesli transparent s nápisem Nesmrtelný pluk Ostrava. 

Na Masarykově náměstí. Foto: Daniela Černá

„Byli jsme v Ostravě 30. dubna, v den, kdy byla osvobozena Ostrava. Byli jsme na setkání s Nočními vlky, kteří přijeli jednak z Ruska, ale přijíždějí i z Evropy. Pietní akt byl ve Frýdku-Místku a ve čtvrtek jsou v Berlíně. Jedou trasu vítězství. Byli u pana Soukupa v televizi, kde se o tom hovořilo veřejně,“ popisoval předchozí události Šesták. Zmínil, že má proti některým informacím médií jisté výhrady. „Ve sdělovacích prostředcích se někdy historie bohužel falšuje. My víme jednoznačně, že hlavní podíl na osvobození měla Rudá armáda, v Ostravě 4. ukrajinský front,“ popisoval a upozornil, že na fotografiích, které pak nesli lidé v průvodu, je maršál Jeremenko a ti, kteří bojovali a padli přímo v ostravské operaci. „Budeme to v příštích letech rozšiřovat i o civilní občany, kteří zahynuli při osvobozování města nebo se podíleli na odboji proti fašistům,“ dodal.

Sám česká média příliš nesleduje. „Nechci si zvyšovat adrenalin tím, kolik lží, překrucování je v našich sdělovacích prostředcích. Když někdo řekne pravdu, jako třeba v televizi u pana Soukupa, tak jsou na něj pořádány honičky. Historická pravda je hodně křivena,“ vrátil se znovu ke způsobu vysvětlování historie.

Před zahájením pochodu. Foto: Daniela Černá

„Aby každý dostal své historické místo…“

Pochod Nesmrtelného pluku se konal na několika místech v republice. V Karlových Varech se uskutečnil 8. května. Tady proti pochodu někteří protestovali, nechápali, proč by se právě v tomto městě měli oslavovat ruští vojáci, a zároveň poukazovali na to, že jde o propagaci ruského nacionalismu. „My držíme historické datum. Prozatím nebyly žádné incidenty. Když znáte historii, víte, že byla dohodnuta demarkační linie,“ podotkl k incidentu ve Varech Šesták. A svůj komentář přidal i k oslavám v Plzni. „Obrovský průvod, tisíce lidí… My si uvědomujeme, že v ostravské operaci padlo přes patnáct tisíc rudoarmějců a dalších jedenáct set našich vojáků. V západní části podle historických pramenů padlo 151 Američanů a v podstatě Plzeň osvobodili i partyzáni,“ vysvětlil. „Maršál Andrej Jeremenko jednak bojoval ve stalingradské bitvě, pak byl velitelem IV. ukrajinského frontu a je českým občanem města Ostravy,“ dodal. 

Předseda Česko-ruské společnosti také zmínil: „Aby každý dostal své historické místo. Ne, aby se děti ve škole učily, že nás osvobodili Američané. To historická pravda není. Takový je náš postoj. I mí rodiče a příbuzní mých známých se účastnili nejen konce druhé světové války, byli na nucených pracích v Německu. My to učíme své děti, vnuky, aby věděli, zač stála svoboda,“ podotkl.

Pochod Nesmrtelného pluku v Ostravě. Foto: Daniela Černá

Atmosféra v ostravském regionu ho těší, ocenil místního primátora, který se při druhém pochodu s jeho účastníky setkal. V posledních letech mají jen jednu výhradu. Rádi by zveřejnili přes magistrát informace o pochodu. Žádali, a zatím neuspěli. „My to cítíme jako autocenzuru. Budeme tlačit přes zastupitelstvo, aby se alespoň k lidem dostala informace, že se pochod konal. Historie se nedá změnit, ale dá se různě vykládat,“ uvedl Šesták, který zmiňoval i to, že celý pochod je apolitická záležitost a účastní se jej lidé z různých spolků.

Nesmrtelný pluk za asistence místních strážců zákona prošel Ostravou bez incidentů. Nakonec lidé uctili památku padlých u památníku v Komenského sadech.
 

V Komenského sadech. Foto: Daniela Černá


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

8:44 Brutální cenzura v ČT! Jan Kraus, jak ho neznáte: Špinavé zákulisí

VZPOMÍNKY A PERLY Pět let jsem měl v České televizi opravdu svobodu, mohl jsem to dělat, jak jsem ch…