Přišli do Švédska jako uprchlické děti. Tak je otestovali a výsledky jsou hrozivé

04.08.2017 7:17

Švédská národní agentura pro forenzní medicínu provedla další kolo testování věku uprchlíků, u kterých panují pochybnosti, že je jim skutečně méně než osmnáct let. I tentokrát se potvrdilo, že většina z nich o svém věku, bohužel, lže.

Přišli do Švédska jako uprchlické děti. Tak je otestovali a výsledky jsou hrozivé
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Většina uprchlíků ze Súdánu se představuje jako Mohamed

V rámci migrační vlny přišlo do Švédska od podzimu 2015 téměř dvě stě tisíc migrantů, z nichž asi 35 000 tvořili mladiství a děti bez doprovodu dospělé osoby. Ačkoli všichni svorně uvádějí, že jsou mladší osmnácti let, úřady o jejich tvrzení mají značné pochybnosti. Už mnohokrát se totiž při vyšetřování zločinů loupeže či znásilnění ukázalo, že údajný patnáctiletý či šestnáctiletý adolescent byl ve skutečně třeba i o pět či více let starší.

Prohlašovat se za dítě samozřejmě v rámci azylového procesu skýtá četné výhody a taková osoba má prakticky zajištěno, že nebude deportována zpět do své země. Vzhledem k absenci jakýchkoli dokumentů švédské úřady dlouho tápaly v tom, jak věk žadatelů o azyl přesně určit. Zdá se, že velmi důvěryhodnou metodu našla zmiňovaná Národní agentura pro forenzní medicínu. Skutečný věk dokáže určit pomocí rentgenu zubů moudrosti a kolenních kloubů.

Ke dnešnímu dni Švédská migrační agentura Migrationsverket poslala na testování 6880 „podezřelých“ a výsledky zatím v jejich prospěch příliš nesvědčí. Stejně jako v úvodním kole testování, také testování věku v období od poloviny března do konce července odhalilo nemilé zjištění. Z celkového počtu 2481 migrantů celých 2002, tedy 80 %, o svém věku s největší pravděpodobností lhalo.

V pětadvaceti případech forenzní experti konstatovali, že migrantům je „možná“ osmnáct či jen o trochu více. Jen ve 432 případech bylo uznáno, že testovaní migranti jsou nejspíš mladší osmnácti let. Podle Johana Göranssona z agentury, která testy provádí, odpovídají výsledky předchozím testům. „Nevidíme v posledním testování z pohledu statistiky žádný velký rozdíl. Ta čísla jsou poměrně konzistentní,“ uvedl Göransson pro server Local.

Ačkoli je nová metoda posuzování věku přijímána i v odborné veřejnosti většinou s důvěrou a respektem, najdou se i kritické hlasy. Endokrinolog Claude Marcus tvrdí, že použitý typ měření je velmi nejistý. „Neměli bychom předstírat, že můžeme určit přesný věk,“ uvedl Marcus. Agentura pro forenzní medicínu však veškeré zpochybňování své práce odmítá. „Obecně lze říci, že pravděpodobnost nesprávného určení věku je maximálně deset procent.“


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…