Hojně diskutovaným tématem v oblasti bezpečnosti jsou uprchlíci. V posledních měsících do Evropy ve stále vyšší míře proudí lidé z nestabilních oblastí, jako je Sýrie, Egypt, Afghánistán či Eritrea. Podle mnohých tak „staré dámě“ reálně hrozí, že se stane prostorem napětí a nestability.
Podle Milana Chovance je Česká republika prozatím ostrůvkem, kterému se tyto problémy v masovém měříku vyhnuly. Nicméně kvůli členství v Schengenu, díky němuž nemůžeme zcela uzavřít hranice, před nimi zavírat oči nemůžeme. Na Ministerstvu vnitra tudíž zastávají názor, že je třeba věnovat pozornost tomu, koho pouštíme do České republiky tak, aby nebyla ohrožena naše bezpečnost.
Mezi lety 2013 a 2014 se například počty Syřanů zachycených Policií ČR na našem území zvýšily téměř o 380 procent, což podle ministra vnitra není v konečném důsledku nijak závratné číslo, jelikož se jedná o sto lidí. Pokud se příslušným orgánům podaří prokázat, ve které zemi běženci překročili hranice Schengenu, vrací se tam. Pokud se to ovšem prokázat nepodaří, zůstávají na území České republiky. Chovanec ujistil, že v drtivé většině případů platí první varianta.
Pro většinu běženců navíc Česká republika údajně cílovou zemí není. To ovšem neplatí pro Ukrajince – ti Česko většinou považují za koncovou stanici a žádají u nás o azyl. Ministr vnitra uvádí, že nárůst jejich počtů není tak fatální jako v případě Sýrie, nicméně existují obavy, že kvůli nadcházejícímu zimnímu období a neschopnosti části Ukrajiny zajistit si topivo by se mohla zvednout migrační vlna, která by mohla zasáhnout i Českou republiku. Ta je podle Chovance připravená přijmout několik set lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš