Pro tohle Hřib hlasoval! Zastavená Praha? Muž z ANO připomněl, jak to bylo

07.05.2021 20:20

Pirátský šéf Prahy Zdeněk Hřib se pustil do Babišovy ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové. Jde o stavební zákon. Dostálová podle něj nesplnila slib. Uzemní plánování prý nechce přenechat městům a obcím. Hřibovi se ale dostalo rázné odpovědi přímo z pražského zastupitelstva. Bylo mu připomenuto, jak on prý zase hlasoval pro úplné zastavení rozvoje hlavního města.

Pro tohle Hřib hlasoval! Zastavená Praha? Muž z ANO připomněl, jak to bylo
Foto: Screen Facebook
Popisek: Primátor Zdeněk Hřib na sáňkách
reklama

Pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib si stěžuje na ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou. Ta prý během projednávání stavebního zákona nebrala ohledy na přání velkých měst a Svazu měst a obcí.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22153 lidí

Stavební zákon Sněmovna projednává od začátku března. K návrhu zákona, který vypracovalo  Ministerstvo pro místní rozvoj, byla spousta pozměňovacích návrhů včetně těch od měst a obcí. Ty kromě kontroly nad pořizováním územních plánů požadují například také možnost měst schvalovat si vlastní stavební předpisy, silnější roli samospráv v povolování staveb nebo zachování stavebních úřadů na radnicích.

Podle Piráta Hřiba ministryně Dostálová slíbila městům, že vezme jejich návrhy na vědomí, ale neučinila tak. Hřib sám byl prý doslova zaskočen jejím vystoupením ve Sněmovně, kdy odmítla svěření územního plánování obcím i zachování smíšeného modelu státní správy, kdy sice stavební úřady patří pod stát, ale organizačně se nacházejí pod obecními úřady. Šlo prý o unikátní „dvojpodraz na samosprávy“.

Co se týká územních plánů, města v čele s Prahou chtějí, aby jejich příprava spadala do samostatné působnosti obcí, což by městům, která mají na pořízení plánu největší zájem, dalo možnost proces schvalování urychlit. „Jde o to, aby přípravu fakt řídilo město, samozřejmě v souladu se zákonem,“ uvedl ředitel pražského Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Primátor Hřib dodal, že Svaz měst a obcí schválil usnesení, podle kterého by měly být možné obě varianty, tedy aby mohl stát územní plán zajistit například pro ty menší obce, které by nechtěly vlastní pořizovat.

Do Hřiba se v pátek naopak pustil místopředseda klubu ANO v pražském zastupitelstvu Ondřej Prokop. Podle něj nový stavební zákon umožní rychlejší a efektivnější povolování nových bytových domů, ale třeba i rekolaudace starých nepoužívaných kanceláří na byty. „Pan primátor Hřib dokonce na svazu hlasoval pro odložení projednávání rekodifikace až do roku 2022 po parlamentních volbách. Pro neznalé by to znamenalo bezprecendentní ohrožení fungování Prahy, protože v roce 2022 skončí platnost současného územního plánu a bez přijetí rekodifikace se v Praze po roce 2022 zcela zastaví rozvoj,“ řekl k tématu Prokop.

                                                                                                                                                                                

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

12:47 Ohrožení voleb do Sněmovny! Čeká na (ne)zvolení do Rady ČT a ruply mu nervy

„Přístup demobloku k dovolbě Rady ČT je skandální,“ říká publicista Pavel Černocký ohledně stále odd…