Proč je Izrael zdrženlivější ve věci odsouzení Ruska? Expertka dala jasnou odpověď

08.04.2022 22:33

Dnešek zaznamenal další ruský útok na civilisty na Ukrajině. Na nádraží v Kramatorsku. Na lidi, kteří chtěli utéct před válkou. Dosavadní údaje mluví o padesáti obětech. Ruské ministerstvo obrany odpovědnost za útok odmítá s tím, že použité rakety podle něj používá jenom ukrajinská armáda. Může se prostředníkem a garantem míru na Ukrajině stát Izrael? Co v této roli premiéru Bennettovi pomáhá, co mu naopak neprospívá? A stane se Izrael zdrojem zemního plynu pro Evropu? Hostem Interview ČT24 byla ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová.

Proč je Izrael zdrženlivější ve věci odsouzení Ruska? Expertka dala jasnou odpověď
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Pozice Izraele k válce na Ukrajině není podle ředitelky Kalhousové lehká.

„Na jednu stranu je Izrael velmi tlačen k tomu, aby se připojil k té velké koalici demokratických zemí, které jasně odsoudily válku na Ukrajině, jasně pojmenovaly, kdo je agresor a kdo je obětí. A Izrael se v této situaci zachoval spíše neutrálněji. I když já bych to slovo dala do uvozovek. Protože většina politiků fandí Ukrajině, většina Izraelců jasně stojí na straně Ukrajiny. Ale ti nejvyšší představitelé, především tedy premiér Naftali Bennett zůstali obezřetní a neodsoudili Rusko tak otevřeně jako jiné země,“ zmínila Kalhousová.

„Izrael potřebuje s Ruskem spolupracovat na té vojenské, bezpečnostní bázi. A to je zase myslím něco, co si my ve střední Evropě neuvědomujeme. Že Izrael je blízkovýchodní zemí a je poměrně osamocenou zemí na Blízkém východě. Izrael není součást žádné vojenské koalice, Izrael samozřejmě má za sebou podporu USA, ale dojde-li k nějaké válce na Blízkém východě, bude Izrael bojovat sám za sebe a prostě díky tomu je v trošku komplikovanější situaci a je opatrnější. Je opatrnější, a hlavním nepřítelem pro Izrael je Írán v oblasti, a Írán se snaží prostřednictvím Sýrie přibližovat izraelským hranicím,“ dodala.

Izrael se podle jejích slov považuje za západní zemi na Blízkém východě. Za západní demokracii. „Za zemi, která má Spojené státy jako největšího bezpečnostního spojence, Evropskou unii jako největšího ekonomického partnera. O tom nikdy nebylo sporu, ale prostě vůči tomu Rusku chce být Izrael obezřetnější. A co se týče lidí a obecně té války na Ukrajině, tak je to jedno z největších témat, které se v Izraeli řeší. Samozřejmě poslední týden, vzhledem k tomu, co se děje v Izraeli, to množství teroristických útoků, kterým byl Izrael vystaven za poslední dva týdny, trošku pozornost stáhly na domácí situaci,“ zmínila dále Kalhousová.

Závěrem přišla řeč i na možnost izraelského plynu, projektu ropovodu z Izraele přes Turecko.

„Těch projektů bylo víc. Izrael ale nyní cítí obrovskou šanci, jak vyvážet plyn do Evropy. Bude velká snaha to nějak zařídit. Ale je potřeba si uvědomit, že Izrael sice má plyn, ale opravdu nemá ani zlomek toho, co má Rusko. Takže určitě to může přispět k nějaké diverzitě, ale určitě to nebude něco, co zachrání Evropu. A spíš pro Izrael to bude velmi zajímavé pro nějaké mezinárodní vztahy. To znamená, právě pokud by to šlo přes Turecko, tak to znamená intenzivnější partnerství mezi Izraelem a Tureckem. Ono už vlastně je zajímavé, jak ten plyn spojil země jako Kypr a Řecko, což byly země, které nebyly až tak jako přátelé Izraele. A najednou v rámci této skupiny se často scházejí a diskutují ekonomické otázky v souvislosti s plynem,“ zmínila Kalhousová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…