Proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Ministr Herman odpověděl

17.01.2017 21:31

Z PROFILŮ Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) se ve svých odpovědích čtenářům ParlamentníchListů.cz vyjádřil mimo jiné i k filmu Lída Baarová, který v minulých dnech odvysílala Česká televize. Řeč byla však také o volbách či o vztazích s Ruskem a Německem.

Proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Ministr Herman odpověděl
Foto: Partie TV PRIMA
Popisek: Ministr kultury z KDU-ČSL Daniel Herman

„Co si myslíte o zesnulé herečce Lídě Baarové a líbil se vám film, který byl o ní natočen? Já se přiznám, že mně nikoliv. Postavy zde byly vyobrazeny úplně nereálně. Hlavně Hitler. Udělali z něj skutečně gentlemana...,“ zeptal se čtenář ministra, jenž se snaží o česko-německé sbližování.

„Lídu Baarovou pokládám za jednu z významných českých hereček, která se uplatnila nejen v české, ale i v zahraniční kinematografii. Co se jejího životního příběhu týká, nejsem si jistý, zda někdy pochopila, s kým se to vlastně spojila. Viděl jsem film i dokument Heleny Třeštíkové. Myslím, že oba snímky stojí za zhlédnutí. Souhlasím s vámi, že postavy ve filmu byly poněkud zidealizované, ale jistý vhled do situace podle mě film divákovi přinesl,“ odvětil Herman.

A právě na usmiřování s Němci směřoval další dotaz. „Nechápu, proč nazýváte zběsilé řádění německých vrahů eufemisticky ‚vzájemnými křivdami‘? Naprosto kontroverzně tvrdíte, že vám jde o jakési usmíření,“ poznamenal čtenář a zeptal se, proč tedy Herman neustále brojí proti všemu ruskému. „Se stále omílaným odvoláním na nezákonný vstup vojsk Varšavské smlouvy na naše území v roce 1968, navíc když ani současné Rusko s tímto nemá nic společného,“ zmínil čtenář. 

„Zásadně rozlišuji mezi politickou a etnickou příslušností a nenapadám nic ruského, jak píšete. Pokud máte jiný názor, prosím o předložení důkazů,“ odvětil Herman se slovy, že vpád vojsk Varšavského paktu do Československa v srpnu 1968 byl jednoznačně okupací.

„Nakolik bychom při posuzování současnosti měli brát zřetel na minulost? Jde například o naše současné vztahy s Německem a vztahy minulé, ale i třeba s Ruskem, dříve Sovětským svazem. Měli, nebo neměli bychom zapomenout na minulé rozpory? Co ale, když se bude minulost opakovat? Někde se totiž režimy nemění, ale pouze jejich vůdci. Jak pak jednat s nimi?“ zeptal se v této souvislosti i další čtenář.

Podle Hermana by byla velká chyba zapomenout na chyby minulosti. „Neměli bychom ale zůstat v minulosti zaseknuti. Hledět je třeba do budoucnosti, ale z minulosti se poučit. Pokud se poučíme, opakování chyb minulosti nehrozí,“ myslí si.

Další ze čtenářek se zeptala na přípravu na letošní volby. „Čím budete chtít oslovit nerozhodné a nové voliče? A že jich podle mě bude,“ zkonstatovala čtenářka. Herman má však jasno. „Chci oslovit především čitelnými a jasnými postoji a poctivostí v politice,“ uvedl ministr.

  • Celé znění otázek a odpovědí najdete ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Jaké řešení nabízíte VY?

Proč jako politička vládní strany, ke všemu za Prahu nepomůžete vyřešit situaci s uprchlíky? Vždy jste se prezentovala jako schopná politička, co rozumí sociální politice a je pravda, že jste se jí věnovala, ale zdá se, že jen do té doby, než ze slov došlo na činy, ptotože jak vám kritika šla, tak t...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

14:03 VIDEO Na Babišově mítinku tekla krev. Důchodkyně na zemi

Třetí den obytňákového putování Andreje Babiše po jižní Moravě má zatím bezkonkurenčně nejdramatičtě…