Proč se máme bát my, ať se bojí oni, řádil Fiala z ODS. Zaorálek trval na řešení v rámci EU

25.07.2016 22:52

Islámský stát se přihlásil k teroristickému útoku sedmadvacetiletého Syřana v bavorském Ansbachu. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se nesmíme tvářit, že se nás to netýká. Týká se nás to velmi. Předseda ODS Petr Fiala ocenil, že se člen vlády dívá na situaci realisticky, ale realistický pohled nestačí. Já nechci žít ve společnosti, kde se my budeme bát. Ať se bojí ti ostatní, ať se bojí toho, že jim to vrátíme, pokud na nás zaútočí, konstatoval Fiala.

Proč se máme bát my, ať se bojí oni, řádil Fiala z ODS. Zaorálek trval na řešení v rámci EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) hned v úvodu pondělních Událostí, komentářů České televize zdůraznil, že jsme součástí Evropy, takže se Česka týká to, co se děje v Nice či v Mnichově. „To, co se děje ve Francii nebo v Německu se do určité míry děje i nám. Ale nemá smysl se bát, spíš se musíme podívat, co bylo špatně a změnit to,“ prohlásil člen vlády.

Sám prý od počátku varoval před nekontrolovanou migrací, ve které se schovají i útočníci. „A ten druhý problém, o kterém jsem také v minulosti mluvil je to, že se ve druhé či třetí generaci nepovedla integrace migrantů. Dnes na to nikdo nemá patent,“ prohlásil před kamerami Zaorálek. Dnes se mladí lidé nechávají inspirovat několika videi a aniž by prošli nějakou válkou, ovlivní je tato videa natolik, že se uchýlí k násilí. To je do značné míry nový fenomén.

Předseda ODS Petr Fiala, jenž ve studiu seděl proti Zaorálkovi, si pochvaloval, že pan ministr teď říká to, co on jako odborník psal celá léta. „Jsem rád, že pan Zaorálek říká to, co já už píšu celé roky. My jsme v podstatě ve válce, ve válce, kterou jsme nevyvolali, ale čelíme jí. Já jsem rád, že to teď říkají i někteří další evropští politici,“ doplnil k tématu Fiala. Ale prý to nestačí takhle říkat, místo slov je třeba důsledně potírat všechny ty, kdo podporují radikální islám, je potřeba říci jasné ne muslimským duchovním hlásajícím radikálním islám a vykázat je ze země. „To není potírání náboženské svobody, to je ochrana našich hodnot,“ zdůraznil předseda ODS.  

„Já nechci žít ve společnosti, kde se my budeme bát. Ať se bojí ti ostatní, ať se bojí toho, že jim to vrátíme, pokud na nás zaútočí,“ řekl jasně. To, co dnes navrhuje Evropská unie okolo jednotného azylového řízení, jde naprosto proti duchu tohoto uvažování.

„Bruselské recepty na migrační krizi jsou úplně neúčinné s nefungují, takže jsem toho názoru, že si musíme zařídit výjimku z nutnosti bruselská pravidla dodržovat, protože jsou naprosto v rozporu s požadavkem bezpečnosti,“ udeřil ve studiu Fiala.

Zaorálek přesto trval na tom, že se musíme snažit situaci v EU pokoušet měnit zevnitř, protože tak velkou krizi, jako je krize uprchlická, jednotlivé státy samy nevyřeší.

Nakonec se oba pánové věnovali i situaci v Turecku. Turci se dnes podle Zaorálka snaží držet to, co bylo dohodnuto s EU, byť to prý dnes země půlměsíce nemá snadné. Fiala kontroval, že dohodě s Tureckem nevěří, protože současná turecká armáda je velmi oslabena a je otázka, jak bude tato armáda ochotna a schopná bránit své hranice a respektovat také určitá lidská práva. Zaorálek na závěr uklidňoval, že bezvízový styk Turecka s EU v tuto chvíli není na stole, protože Turci neplní základní požadavky fungování demokratického státu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …