Proč se v ČR tak rozmáhá extremismus? Karel Dolejší z Britských listů sepsal analýzu, kde se mnohokrát opakuje jméno Zeman

09.08.2015 9:48

Pravicovým radikálům je v České republice dopřáváno stále více sluchu. Průzkumy veřejného mínění dlouhodobě ukazují, že by většina českých občanů nebyla proti nastolení vlády „pevné ruky“, která by tu udělala pořádek. Karel Dolejší v komentáři pro Britské listy konstatuje, že s uprchlickou krizí hlas pravicových radikálů stále více zesiluje. Kritizuje za to i prezidenta Zemana.

Proč se v ČR tak rozmáhá extremismus? Karel Dolejší z Britských listů sepsal analýzu, kde se mnohokrát opakuje jméno Zeman
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Průzkumy CVVM, STEM a dalších agentur dlouhodobě ukazují, že okolo 60 procent českých občanů nic nenamítá proti vládě tvrdé ruky, která by ovšem v Česku zjednala pořádek. Za pozornost přitom stojí, že před tímto trendem varovali např. ODS nebo křesťanští demokraté, ale ČSSD dlouhou dobu mlčela. Pravicovému populismu se prý sociální demokraté otevřeli pod vedením Miloše Zemana, a ačkoli se Vladimír Špidla snažil o určitou změnu kurzu, za Jiřího Paroubka se prý vše vrátilo do starých kolejí.

Problém ale je i v médiích, kde extremisté dostávají stále více prostoru. Tak to aspoň vidí Dolejší, podle něhož uprchlická krize tento neblahý trend jen posílila. Spoluvinu na tom podle jeho názoru nesou i ParlamentníListy.cz.

Celý text najdete zde

„První větší průlom v této oblasti mimo osobní blogy představoval nástup internetové verze Parlamentníchistů.cz. V nich se vedle sebe běžně vyskytovali ‚elitní‘ mluvčí a zastánci nenávistného extremismu, protiněmeckých, antisemitských, islamofobních názorů. Osobní apely na spolupracovníky PL z ‚lepší‘ části spektra, aby nelegitimizovali extremistické postoje šířené tímto médiem, probíhaly řadu let formou osobní korespondence znepokojených jednotlivců zcela bez úspěchu. S nástupem uprchlické krize se starý trend radikálně zlomil a předpojaté texty šířící xenofobní hoaxy jsou nyní v ČR v zásadě mainstreamovou normou,“ píše Dolejší.

Ti, kteří volili Zemana...

Poslední prezidentská kampaň ukázala, že politikům mohou projevy xenofobního typu přinášet body. Miloš Zeman zvítězil i proto, že využil sudetské otázky a odsunu Němců. V kampani se ale také mluvilo o Jiřím Dienstbierovi jako o Američanovi, Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) jako Rakušanovi a byla zmiňována údajná spojitost jeho rodiny s nacisty.

„Ti, kdo volili nebo podporovali Miloše Zemana, tak činili s vědomím, že jde o zastánce extrémních a mimořádně netolerantních názorů na ekologii, alternativní životní styly nebo islám (kromě jiného) a že se kandidát prosazuje extrémně manipulativní, neetickou volební kampaní,“ konstatuje autor.

Toto selhání politiků i médií je podle Dolejšího klíčovou otázkou dne a musíme hledat cesty, jak mu čelit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…