Proč si Američané zvolili tohoto trapného outsidera, to prostě nelze pochopit. Stanovisko Respektu k americkým volbám

09.11.2016 21:05

I Amerika se představila jako zmatená, nejistá a nesrozumitelná země, napsal ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA Marek Švehla na serveru týdeníku Respekt. Pro nás prý vítězství Trumpa nevěstí nic dobrého, ale od populistů Trumpova typu se prý alespoň můžeme i něco naučit.

Proč si Američané zvolili tohoto trapného outsidera, to prostě nelze pochopit. Stanovisko Respektu k americkým volbám
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Donald Trump podpořil hodně zloby a slíbil hodně šokujících věcí, s nimiž teď bude muset Amerika nějak naložit. A bude nezvykle napínavé to sledovat,“ zahájil svůj komentář Švehla. Obratem ovšem dodal, že pokud by si Američané nezvolili Trumpa teď, pravděpodobně by si ho prý zvolili příště a to kvůli odporu Západu proti globalizaci, který se projevuje stále silněji. Vidíme to údajně i v Česku na vysokých preferencích Andreje Babiše (ANO).

Případné jmenování Andreje Babiše premiérem však neovlivní svět zdaleka tolik, jako zvolení Trumpa do Bílého domu. V posledních dekádách jsme si totiž zvykli na to, že Spojené státy garantují bezpečnost dalším liberálně demokratickým státům. Šlo o jakýsi Pax Americana. A ten se teď otřásá v základech.

„Proti volbě Trumpa, zpočátku směšného trapného outsidera, stály tak silné argumenty, že nelze snadno pochopit, proč je Američané ve většině ignorovali,“ zoufá si Švehla. Nevědí to prý ani Američané sami. „Před námi tak najednou stojí zmatená, nejistá, nesrozumitelná, rozhádaná země, kterou můžeme politovat nebo se jí škodolibě smát, pokud má někdo tu potřebu. Těžko s ní lze ale v tuhle chvíli spojovat bezpečnou a prosperující budoucnost,“ dodal zástupce šéfredaktora Respektu v textu, který následně sdílel i jeho šéfredaktor Erik Tabery.

 „(Trump) Nesdílí zodpovědnost, kterou USA k demokratickému světu mají. Zpochybnil NATO. Slíbil podkopat politiku, s níž Západ pojímá Rusko a jejíž součástí je i zásada, že se musí ctít hranice sousedních států. Chce vycouvat z řešení globálních problémů, jako je změna klimatu. Pokud to udělá a upřednostní něco jako zájmy uhelné lobby v Západní Virginii, planeta se tím neochladí, spíš naopak, a Spojené státy přestanou jejich partneři brát vážně,“ varoval autor.

Pokud vliv Spojených států ve světě poklesne, na jejich místo prý nastoupí Čína či Rusko a to pro nás rozhodně není dobrá zpráva. Jednu pozitivní věc však na amerických volbách Švehla viděl, byť jde v podstatě jen o drobnost.

Celý komentář naleznete zde

 „Naše vlastní trapné volby – ty, co byly, i ty, co budou – najednou nevypadají tak trapně, pokud si je můžeme vysvětlit jako součást hlubšího trendu. Tím ovšem povzbuzení končí. Dá se čekat, že frustrace z politiky a sázka na populisty posílí i tady. Trumpův úspěch dodá vzpruhu Marine Le Pen a dalším. S proměnou Ameriky dál posiluje význam Německa, jehož destabilizace by pro nás už byla skutečným dramatem,“ vykresloval temnou budoucnost.

Z amerických voleb bychom se údajně mohli poučit. Zaprvé bychom neměli podceňovat populisty a zadruhé bychom se od nich mohli přiučit jedné věci. Odpovědní demokratičtí politici by měli vyrazit mezi lidi a ukázat jim, že opravdu stojí na jejich straně. Populisté typu Andreje Babiše prý ukazují, že to není nic zas tak těžkého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…