Pročpak plukovník Kaddáfí tak naštval Francouze? Slavný Jan Petránek prozradil, co vedlo k tomu, že tu dnes máme statisíce běženců

22.5.2015 2:59 odp.

V Rize začal summit Východního partnerství. Slovenský ministr zahraničních věcí Miroslav Lajčák sice prohlásil, že na summitu Evropská unie demonstruje záměr liberalizovat vízový režim pro občany Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldávie a Ukrajiny. Ruský, česky psaný server Sputniknews.com ovšem oslovil veterána české žurnalistiky Jana Petránka. Ten vyslovil pochybnost nad tím, zda se Lajčákovy sliby stanou skutečností.

Pročpak plukovník Kaddáfí tak naštval Francouze? Slavný Jan Petránek prozradil, co vedlo k tomu, že tu dnes máme statisíce běženců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Petránek

Petránek se podivil tomu, proč EU nevystoupila proti vojenské akci v Libyi, která byla, v první řadě, rozpoutána především Francií. Jejím následkem byl sice svržen diktátorský režim, ale v zemi vznikla občanská válka, jejímž důsledkem jsou tisíce uprchlíků směřujících do Evropy.

Petránek připomenul, že bývalý libyjský vůdce Kaddáfí v tripolské televizi prohlásil, že existují dokumenty, které potvrzují skutečnost, že financoval předvolební kampaň francouzského prezidenta Sarkozyho.

„Doslova několik hodin poté odstartovala francouzská letadla, která začala Libyi bombardovat. Zastavit celý proces už potom nebylo možné. Nikdo tehdy nepohnul brvou ani ve štábu NATO, ani v jiných mezinárodních organizacích, jichž je Francie členem,“ upozornil Petránek s tím, že nyní „sklízíme plody pogromu na Blízkém východě, neboli demokratizace přes revoluce.“

Důsledkem je nápor uprchlíků do Evropy. „Hovořit v této souvislosti o jakémkoliv oslabení vízového režimu pro země Východního partnerství, samozřejmě, lze. Tvrdím však, že v praxi vše bude jinak,“ dodal Petránek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…