Profesor Cyril Höschl a kolega: Ano, islám v našem způsobu života nechceme

4. 9. 2015 19:28

V pátečních Lidových novinách vyšlo vyjádření psychiatra a profesora Cyrila Höschla na adresu výzvy Vědci proti násilí a lhostejnosti. Ten s ní totiž nesouhlasí a jeden z důvodů, proč tak činí, je, že si podle něj výzva sama protiřečí. Protože kdo víc než vědci, je odtržen od reality všedního dne.

Profesor Cyril Höschl a kolega: Ano, islám v našem způsobu života nechceme
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc.
reklama

Kritizuje už základní vyjádření v preambuli samotné výzvy, podle kterého výzva automaticky počítá s tím, že jen vědci mají „kritické myšlení, schopnost nazírat problémy nezaujatě, pracovat s informacemi, rozeznat fakta od hypotéz“ a ostatním lidem takové vlastnosti a schopnosti nepřísluší, jak tvrdí Höschl.

Výzva také předpokládá, že naše společnost je převážně rasistická a xenofobní, což se podle Höschla nezakládá na reálných datech.

Tuto domněnku velmi jednoduše vyvrací tím, že odcituje jména těch, kteří se účastnili boje o první místa v české superstar. „Vlasta Horváth, Sámer Issa, Martina Balogová, Gabriela al Dhábba či Ali Amiri byli přitom vybráni v širokém hlasování diváků TV Nova, mezi nimiž lze stěží předpokládat výraznou převahu intelektuálů,“ píše Höschl.

Dalším nedostatkem výzvy je prostě jen to, že apeluje na politiky, aby nejednali jako politici a k tomu nenabízí žádná řešení situace.

Jako největší problém výzvy ale vidí, že výzva ani nedefinuje onen základní rozkol naší společnosti. Podle Höschla totiž nejde o to, že by se bála islámského terorismu, jako spíš o to, že islám prostě není kompatibilní s naší kulturou a našimi hodnotami.

„Nesdílíme radikalismus docenta Konvičky, ale zcela se s ním shodujeme, v tom, že islám v našem způsobu života nechceme. Nepatří do něj svým pojetím rovnosti pohlaví, individuálních svobod, pojetím zločinu a trestu a mnohým dalším,“ píše Höschl a dodává: „Máme opodstatněné obavy, že muslimští imigranti jednou – a nemuselo by to dlouho trvat – zcela změní život v naší zemi.“

A právě tyto obavy jsou tím, co způsobuje problém veřejnosti s migrační vlnou. Řešení situace podle něj souvisí se snahou jí porozumět dřív, než se ho chopí extremisté a rasisté. „Opomíjením či znevažováním těchto obav a ‚politickou korektností‘ se jejich nástup usnadňuje.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…