Profesor Keller kritizoval sankce proti Rusku a dodal: Je zajímavé, že kamkoliv Američané vstoupí...

27.08.2014 12:55

Europoslanec za ČSSD a renomovaný sociolog Jan Keller odpovídal na další z dotazů od čtenářů ParlamentníchListů.cz. Převážná většina z nich se týkala situace na Ukrajině a sankcí vůči Rusku. Keller ale čelil také kritice za to, že prý po svém zvolení už lidem nevěnuje tolik pozornosti.

Profesor Keller kritizoval sankce proti Rusku a dodal: Je zajímavé, že kamkoliv Američané vstoupí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Keller
reklama

Anketa

Kterého z těchto zvolených europoslanců byste nejraději vyloučili z EP?

hlasovalo: 15011 lidí

Jeden z prvních dotazů se týkal ministryně pro místní rozvoj a pravděpodobně budoucí české eurokomisařky Věry Jourové (ANO). „Co říkáte na to, že kandidátkou na eurokomisařku je přeci jen Jourová?“ ptal se jeden z čtenářů.

Jourová měla nejméně handicapů

„Domnívám se, že paní Jourová měla ze všech potenciálních uchazečů nejméně handicapů. Nakolik měla naopak předností, to se dozvíme až poté, co začne jako eurokomisařka pracovat. Zatím jí držím palce, ale uvidíme,“ odpověděl Keller.

Sankce proti Rusku

Další dotazy se týkaly sankcí proti Rusku. Čtenář Marek Horvát se tázal Kellera, zda je zastáncem protiruských sankcí. „A k čemu vlastně jsou, když na ně doplatí stejně hlavně vývozci, které nahradí jiní z Asie? A proč jsou sankce uplatňovány selektivně a řada států má nějakou výjimku, jako třeba Francie?“ ptal se Horvát. Podobné dotazy směřovaly na Kellera také od dalšího čtenáře.

„Domnívám se, že sankce problémy neřeší, nýbrž vyhrocují. Je třeba jednat, nemá-li konflikt eskalovat. Na stále stupňovaných sankcích prodělají všichni zúčastnění. Buďto povedou k rozsáhlejšímu vojenskému konfliktu, nebo budou potichu jedna po druhé odvolávány, což je, jak doufám, pravděpodobnější,“ reagoval na dotazy europoslanec.

Čtenář Guffi se v souvislosti s ukrajinskou krizí ptal na to, jakým způsobem by měla EU změnit postoje k ukrajinské krizi a co Kellerovi v tomto smyslu nejvíc vadí. „EU by měla působit jako prostředník mezi Ruskem a Ukrajinou, neměla by se stavět pouze na jednu stranu. Je nadějné, že se mění postoj EU k federalizaci Ukrajiny. Mělo to přijít mnohem dříve, možná nemusely být tisíce mrtvých a desetitisíce běženců,“ vysvětlil Keller.

USA a ropa

Další otázka se týkala působení Spojených států na Blízkém východě. „Já si myslím, že Americe nikdy ani nešlo o to zabránit terorismu a nastolit na Blízkém východě demokracii. Do konfliktu se pustila jen kvůli zájmu o ropu. Co vy na to?“ vyzvala k odpovědi Kellera čtenářka Vršková.

„Nemohu mluvit za Ameriku, třeba má ty nejlepší úmysly. Ale je nápadné, že v zemích, kde zasáhla, k demokratizaci poměrů nedošlo. Došlo v nich však velice často ke změně majitelů ropných vrtů. Přemýšlivým lidem to může leccos naznačit,“ odpověděl Keller.

Opět jste nás oklamali

Stejná čtenářka pak Kellera kritizovala. V příspěvku s názvem „Opět jste nás oklamali“ uvedla: „Vždy vás bylo poměrně dost vidět, od té doby, co jste byl ale zvolen, jako byste otočil o 180 stupňů? Proč? Schválně jsem se snažila dohledat vaše komentáře k referendu ČSSD či ke konfliktu Rusko-Ukrajina. Nikde nic. To jsme vám byli před volbami dobří. Se nedivím, že lidi nechodí do EP volit. Já už také nikdy nepůjdu. Jste podvodníci a hlavně v ČSSD, nebo jak mi vysvětlíte, že pan Mach, Telička, Niedermayer, Ransdorf, Zdechovský a řada dalších si čas najde?“

Keller odmítl účast v závodech v osočování

A přišla tato odpověď. „Své názory publikuji pravidelně v deníku Právo, a to se stejnou frekvencí jako před volbami. Pokud přestanete chodit k volbám jen proto, že jsem se v novinách odmlčel po čas rodinné dovolené, bude mi to opravdu líto. Nic s tím ale nenadělám, do závodů v osočování a urážení se zapojovat nebudu, a to ani přesto, že vás tato disciplína očividně vzrušuje,“ reagoval Keller.

Následující dotaz byl z podobného ranku. „Chtěl jsem vám jako zástupci ČSSD položit stejný dotaz, jako jsem položil zástupcům jiných stran. Když ale koukám, jak na rozdíl od nich odpovídáte, asi počkám, až bude zas před volbami, to si možná čas najdete. Zajímalo by mě tak, čí zájmy vlastně hájíte? Naše těžko,“ napsal čtenář Mykeš.

„Nevím, v čem spočívá váš zájem, nijak jste ho neartikuloval. Z vašeho dotazu mám dojem, že vaším zájmem je bezdůvodně se do mne navážet. Omlouvám se, ale v tomto ohledu vás nepodpořím,“ uvedl ve své odpovědi Keller.

Celé odpovědi profesora Kellera + možnost položil další dotazy:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kup

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…