Profesor: Plaťte lidem za očkování. Levnější, než aby leželi na JIP

27.10.2021 8:35

Očkování v Česku drhne. A mezi neočkovanými se epidemie v posledních dnech znovu rozhořela jako stepní požár, který podle všeho prozatím nabírá na síle. Co s tím? Biochemik Jan Konvalinka vládu vyzývá k tomu, aby lidem zaplatila za to, že se nechtějí očkovat. Pořád to totiž vyjde levněji než pobyt jednoho jediného pacienta na JIP. Nebránil by se prý ani povinnému očkování.

Profesor: Plaťte lidem za očkování. Levnější, než aby leželi na JIP
Foto: Repro YouTube
Popisek: Prof. Jan Konvalinka

Epidemie koronaviru v Česku znovu nabírá na obrátkách. Minulý týden přibývalo přes tři tisíce nově covid pozitivních za den a na počátku tohoto týdne to bylo dokonce přes čtyři tisíce nově nakažených za jediný den. V nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče končí ve většině neočkovaní lidé. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO otevřeně mluví o epidemii neočkovaných.

Anketa

Ještě přitvrdit proti neočkovaným?

21%
77%
hlasovalo: 27592 lidí

Očkování v Česku drhne. Ukončené očkování má na 6 milionů lidí, což v praxi znamená, že se nedaří dosáhnout proočkovanosti 70 a více procent populace, přičemž oněch 70 procent bylo metou, kterou chtěl Babišův kabinet překonat. A neuspěl.

Co s tím?  

Biochemik Jan Konvalinka Babišův kabinet vyzývá k tomu, aby lidem zaplatil za to, že se nechají očkovat. A to zaprvé alespoň jednou dávkou co největší počet lidí a dávkou třetí spoluobčany z rizikových skupin. Data v Izraeli ukazují, že třetí dávka občanům z rizikových skupin zachraňuje životy.

„Já bych byl pro pozitivní motivaci, uvažoval bych třeba o slevách na zdravotním pojištění nebo by úplně stačilo každému očkovanému dát tisícovku na ruku a obrovsky by se to vyplatilo, protože všechna ostatní opatření jsou extrémně drahá. Opravdu bych proto hledal všemožné způsoby, jak motivovat lidi k očkování, protože prokazatelně funguje a zachraňuje lidské životy. Všechno ostatní je náhražka,“ prohlásil Konvalinka v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

Třetí dávky by se podle Konvalinky lidé neměli bát, protože výskyt nežádoucích účinků je u této dávky minimální. Konvalinka se v této souvislosti zlobí na stát, že lidem třetí dávku nedoporučuje a nebojuje proti dezinformacím spojeným s očkováním.

„Je tragické, jak selháváme v boji proti dezinformátorům a konspirátorům, kteří to podle mého názoru dělají se zlým úmyslem a často financováni ze zahraničí. To je naše selhání jako společnosti,“ konstatoval.

Ale je optimista a věří, že lidé se nakonec naočkovat nechají. Rostoucí čísla je k tomu ostatně motivují již dnes.

Jednou z možností je podle něj i zavedení povinného očkování. „Co říkají právníci, tak schůdnou cestou by možná bylo povinné očkování. To je věc, o které by se zřejmě mělo začít diskutovat,“ uzavřel Konvalinka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…