Profesor z americké univerzity se podíval na ekonomiku Číny a toto poradil jejím vůdcům

26.08.2015 18:10

Čína je sice na dobré cestě stát se opravdovou velmocí, pravda je ale taková, že si možná ukousla příliš velké sousto. Dochází totiž k ohromnému množství systémových změn zároveň. V ekonomice, na finančních trzích, v její geopolitické strategii i ve společnosti. Informuje web Common Dreams.

Profesor z americké univerzity se podíval na ekonomiku Číny a toto poradil jejím vůdcům
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Vůdcové Čínské lidové republiky od předsedy Maa

Čína donedávna zažívala nebývalý ekonomický boom. Došlo však k velkému propadu na burze, a tak musela vláda zasáhnout a devalvovala měnu. Mnozí si myslí, že to značí obrat k horšímu, autor článku a vysokoškolský profesor Stephen S. Roach je přesvědčen, že k tomu nedojde. „Předpokládám, že strach z čínské recese je notně nadnesený,“ říká Roach.

Abychom pochopili, čím Čína prochází, je nutné situaci lépe nastínit. V posledních letech dochází k posunu od výroby směrem ke službám a je to vidět i na čínském HDP. Skoro polovina totiž v roce 2014 pocházela právě ze služeb, přičemž veškeré výrobní a stavební procesy daly dohromady pouze 42,6 %. Služby jsou v Číně čím dál žádanější.

„Služby jsou v mnoha ohledech infrastrukturou konzumní společnosti – v případě Číny jde o základní služby, komunikaci, obchody, zdravotní péči i finance, jichž se dožaduje stále se rozšiřující střední třída.“ Je také nutné podotknout, že pro stejný zisk, jaký plyne z výroby, je třeba ve službách zaměstnat o 30 % více lidí. K tomu se přidá postupující urbanizace, kdy v současnosti zhruba 55 % Číňanů žije ve městech, s tím, že v následujících 15 letech by měl tento podíl vzrůst až na 70 %. Vzniká tak velmi nízká nezaměstnanost, která neodpovídá ekonomické krizi jinde ve světě.

Tento rapidní obrat k ekonomice založené na službách tedy tiší většinu neduhů předchozího, na výrobu orientovaného systému. Rostoucí platy jsou faktorem ovlivňujícím růst samotného HDP více, než tomu pomohly investice určené k tomu samému.

Nutno však podotknout, že Čína si toho naložila mnohem víc. „Souběžná modernizace finančního systému, reforma měny, přebytek nákupní síly, státní dluh a trh s nemovitostmi. Do toho se autority pustily do agresivní protikorupční kampaně, silovější zahraniční politiky a nacionalistického oživení formou takzvaného čínského snu.“

„Souhra všech těchto cílů může být nadmíru složitá.“ Po snížení zadluženosti může prasknout „bublina vlastního kapitálu“, a dojde tak k návratu k výrobní ekonomice, čímž se zbrzdí dynamika celého procesu. Problém může nastat i s „vojenskými dobrodružstvími v Jihočínském moři“, které by mohly poškodit vztahy mezi Čínou a zbytkem světa.

Roach však čínské snahy považuje za lehce nejisté. Čína se odhodlala popustit uzdu trhu a ve chvíli, kdy se trh rozjel po svém, okamžitě „agresivně zasáhla“. K tomu přidejte jejich snahu o reformu státních podniků a Čína se dost dobře může ocitnout v pasti, „kdy strategie ekonomických reforem selhává na nedostatku politické vůle v zemi, kde vládne jen jedna strana“.

„Pod vedením prezidenta Xi Jingpinga rozhodně politická vůle dnešní Číně neschází. Výzvou je utřídit si priority, tak aby ta vůle vedla Čínu vpřed směrem k reformám a rovnováze.“ Jakýkoliv krok zpět znamená uvíznout ve zmíněné pasti. „Vůdcové Číny musejí zjednodušit a ujasnit svoji agendu dříve, než se stane příliš složitou na to, aby ji zvládli,“ dodává Roach.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…