Projde to celou populací, říká o epidemii natvrdo šéf zdravotnické statistiky. Jen je otázka jak

27.03.2020 8:06

„Ta epidemie tou populací projde. Dokonce je žádoucí, aby tou populací prošla,“ upozorňuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Jen je třeba ochránit nejstarší občany a další ohrožené osoby, aby české zdravotnictví stíhalo pomáhat těm, kteří to budou potřebovat.

Projde to celou populací, říká o epidemii natvrdo šéf zdravotnické statistiky. Jen je otázka jak
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Zdravotní sestra Michaela Suková a brigádnice Karolína Matějů

Lidé mají obavy z rostoucího počtu lidí, které postihla nemoc Covid-19. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek však veřejnost uklidňuje, že nárůst počtu odhalených případů je vlastně dobrou zprávou, protože to znamená, že se podařilo zachytit a izolovat nemocné, kteří by jinak šířili virus dál. „Jednoznačně se připravme na to, že ta křivka půjde dál nahoru,“ upozornil Dušek v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Karanténní opatření mají prý sloužit k tomu, že se epidemie sice v čase protáhne, ale zdravotnictví to dá čas připravit se na pacienty, kteří přijdou. Odborníci se prý chystají na to, aby do konce měsíce odhalili nějakou skrytou nálož v té populaci, a získáváme čas na to, abychom získali více lůžek a ochránili personál.

Nesmíme ale zapomínat na to, že čelíme přírodním silám a k těm je třeba vždy přistupovat s respektem.

Je třeba zachytit lidi, kteří nemusí vědět, že mají virus, nevědí tedy, že ho šíří, a proto zatím nemuseli být izolováni. Nejdůležitější podle Duška je, aby virus neudeřil na seniory a další ohrožené osoby. „Ta epidemie tou populací projde. Dokonce je to žádoucí, aby se ta populace zimunizovala. Tím, že uřídíme chod té pandemie populací, tak uřídíme naše lůžkové kapacity, které jsou velmi robustní,“ pokračoval v popisu situace Dušek.

Diváky uklidňoval, že lůžek máme k dispozici opravdu hodně a v každém regionu jsou připraveni epidemiologičtí odborníci. Česká republika prý bude připravena, jak jen to půjde. „Ale moc si přeju, abychom ty kapacity nemuseli použít.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

18:15 Advokát vybuchl: Smrt Horké. Hodit to na Landu či Pekovou? Chucpe! Nakazil ji její očkovaný „bezinfekční“ syn

Vinit ze smrti zpěvačky skupiny Asonance Hany Horké (†57), která podlehla koronavirové nákaze poté, …