Propaganda proti AfD přinesla přesně opačný výsledek. Merkelová už nedokáže být lídrem Evropy. Svědectví diplomata o dnešním Německu s poučením pro naše volby

07.10.2017 18:59

REPORTÁŽ Německá média vytvářela nátlak na to, aby se realizovala vítací politika. Němečtí žurnalisté byli dost politicky angažovaní. Propaganda médií Němce popudila a ZDF se omlouvala divákům, že neinformovala o dění v Kolíně nad Rýnem. To řekl jeden z nejzkušenějších diplomatů „postsametové“ éry Boris Lazar. A hodně provokativně mluvil dál.

Propaganda proti AfD přinesla přesně opačný výsledek. Merkelová už nedokáže být lídrem Evropy. Svědectví diplomata o dnešním Německu s poučením pro naše volby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V pražském CEVRO Institutu se konala debata o Německu

Ekonomicky nejsilnější soused Česka. Německo. Nedávno se tam konaly parlamentní volby a ty dost zamíchaly politickými kartami. Velmi silnou se stala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). V atriu pražské vysoké školy CEVRO Institut se na to konto konala debata s názvem „Německo po volbách: Nuda v Berlíně, nebo klid před bouří?“ Moderoval ji bývalý ministr zahraničí Alexandr Vondra.

Normalizace v německé politice

A vznesl otázku, co pro Německo znamená, že AfD získala skoro třináct procent. „Volba AfD znamená určitou normalizaci v německé politice. Obdobné strany existují v každé západoevropské zemi a Německo bylo doteď naprostou výjimkou. To, že se dostane do parlamentu, bylo možné předvídat již několik měsíců dopředu. Průzkumy veřejného mínění se v jejím případě potvrdily,“ prohlásil český exvelvyslanec v Německu a ve Švýcarsku Boris Lazar.

Fotogalerie: - Rozumování o Německu

V pražském CEVRO Institutu se konala debata o Něme...
A takhle se jmenovala
Moderoval ji Alexandr Vondra
Přišlo celkem dost lidí
Bývalý velvyslanec ČR v Německu a Švýcarsku Boris ...
Ptal se i bývalý diplomat Jiří Pešek

„Měl jsem možnost sledovat situaci v Německu z Rakouska, které je v podobné situaci jako Česko. I pro něj je Německo velký soused. V nešťastném způsobu řešení migrace se v Německu uvolnil prostor napravo od CDU i CSU a čekal na zaplnění někým, kdo se vůči politice Angely Merkelové vymezí,“ sdělil bývalý velvyslanec v Polsku a v Rakousku Jan Sechter.

Podle novináře a experta na Německo Daniela Kaisera, který působí jako komentátor internetového deníku Echo24, existuje v Německu v zásadních otázkách extrémní propast mezi názory elit a běžných Němců. „Nejdůležitějším tématem tam je přistěhovalectví do Německa a v něm je ta propast obzvlášť hluboká. Myslím si, že by AfD mohla mít hlasů ještě o dost víc, kdyby od roku 2013, tedy od posledních voleb, kdy se do Bundestagu nedostala, a kdy se na ní zaměřila pozornost médií a ostatních stran – kdyby se nezkazila. Z klasicky liberální eurokritické strany se stala strana, kde je nezanedbatelný podíl nacionalistů a někteří z nich cítí až náklonnost pro politiku třetí říše. Kdyby tam nebyly tyto nahnědlé typy, tak by strana měla výsledek daleko lepší,“ prohlásil.

Východ versus západ

Těsně po sjednocení přišly prý spousty západních Němců, aby kultivovali území bývalé NDR. Mnoho lidí se tam tenkrát ptalo, proč se „zápaďáci“ pletou do „východu“. Byli východním Němcům protivní, což se přeneslo na nové generace a proto možná AfD získala tolik hlasů. I tato zkušenost zněla CEVRO Institutem. „Lidé z bývalé NDR, a dobře je to vidět na Lužických Srbech, nesnášejí mentorování z Berlína a z Bruselu. Vždy tam byla silná Die Linke, a teď už jim  to asi nestačí,“ sdělil Sechter.

Podle Kaisera se příští rok může stát, že Angelu Merkelovou někdo sundá alespoň z jedné funkce. Pro upřesnění, Merkelová je kancléřkou Německa a šéfkou Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU). „Podle mě Merkelová nevyužila příležitost, aby v nejlepším odešla. Na druhou stranu musím popravdě říct, že jsem nikdy nebyl schopen odpovědět na otázku, kdo by jí měl nahradit. V mezičase se ale Evropa změnila a Merkelová už nedokáže být první dámou Evropy. Sebastian Kurz v Rakousku a Emmanuel Macron ve Francii jsou nové typy evropských politiků. Jak jsem viděl proti ní ty velké demonstrace, tak jde velké části Němců už hodně na nervy konsenzuální vládnutí à la Merkelová,“ podotkl Lazar.

Češi „na talíři“

Moderátor debaty Vondra pak připomněl, jak premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že dnes jsou v Německu „na talíři“ Arabové, ale zítra tam mohou být Češi a Poláci. „Ministerstvo zahraničí vede s Němci strategický dialog. AfD se bát nemusíme. Německo neodsouhlasí všechny Macronovy návrhy,“ řekl Lazar a na detailní otázku odpověděl: „Společný azylový úřad, rozdělování uprchlíků a armáda, to se možná přijme, ale bude problém ekonomická a finanční integrace. Němci budou mít strach z penězovodu vedoucího z Německa do EU.“

Bývalý velvyslanec Sechter, s nímž ParlamentníListy.cz udělaly rozhovor, prohlásil: „AfD se bát nemusíme. Ostatně, diplomat se bát nesmí. Když někdo vyzvedne, že zmínili Benešovy dekrety, tak se netřeba vzrušovat.“

Pak exvelvyslanec Lazar všechny překvapil, když prohlásil: „Německá média vytvářela nátlak na to, aby se realizovala vítací politika. Němečtí žurnalisté byli dost politicky angažovaní. Propaganda médií Němce popudila a ZDF se omlouvala divákům, že neinformovala o dění v Kolíně nad Rýnem. Angažovanost německých médií ohledně migrace byla kontraproduktivní a to samé se stalo u AfD. Kritika deníků jako Echo24 vůči Babišovi je obrovská a ostatní média jsou to samé. To obrovské kritizování Babiše na mě přineslo touhu ho volit. To německé i české žurnalistické zachraňování demokracie má velmi špatné výsledky.“

Tak tohle v atriu CEVRO Institutu snad nečekal vůbec nikdo. Všichni polkli naprázdno. Vondra popravdě řekl, že to není srovnatelné, protože v Česku ne všechna média touží po krvi Babiše. Vždyť některá sám ovládá. Na jednu z otázek byl pak Lazar smířlivější. Novináři jsou podle něj nejméně úplatnou částí společnosti, ale v Německu psali proti AfD z přesvědčení. Nicméně, jak exdiplomat dodal, média je třeba brát spíše jako inspiraci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

22:20 „Vybírají poplatky i na pohřbu, za každou hodinu tanečních u vašich dětí.“ Senátor Valenta před klíčovým hlasováním udeřil na Petra Jandu a spol.

V prosinci proběhla na půdě Senátu politická bitva, jejímž hlavním aktérem byl senátor Ivo Valenta a…