Protest v Českých Budějovicích: Osm zraněných, 100 zadržených

07.07.2013 8:50

Při střetu demonstrantů s policií na českobudějovickém sídlišti Máj, který skončil v noci na dnešek, bylo zraněno osm lidí. Policie při zákroku zadržela přes sto osob. Kolik z nich se dopustilo přestupku nebo trestného činu zatím není známo, řekla dnes ČTK mluvčí policie Lenka Holická. Policie u demonstrantů zadržela několik zbraní a nebezpečných předmětů. Šlo o baseballové pálky, boxery, tyče i plynové zbraně.

Protest v Českých Budějovicích: Osm zraněných, 100 zadržených
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní kontrola
reklama

"V českobudějovické nemocnici lékaři ošetřili v sobotu osm lidí z demonstrace, z nichž bylo šest aktivistů a dva policisté. Až na jednoho, který v nemocnici zůstal s otřesem mozku, byli všichni propuštěni. Většinou šlo o zranění typu pohmožděniny, tržné rány," řekla ČTK mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová. V sobotu 29. června po první demonstraci bylo ošetřeno 13 lidí, z nichž bylo deset aktivistů a tři policisté. I tehdy byli všichni, až na jednoho s otřesem mozku, propuštěni domů na doléčení, dodala.

Policejních výzev k opuštění místa stovky lidí neuposlechly

Policie v sobotu vpodvečer zasáhla na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, ti se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů.

Policejních výzev k opuštění místa stovky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé. Těžkooděnci a policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili jejich střetu s obyvateli sídliště. Romy ale v ulicích vidět nebylo. Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Dvě přistavená vodní děla zůstala nevyužitá. Policejní hlídky zůstaly na sídlišti celou noc. I dnes sídlištěm procházejí strážníci a policisté.

Napjatá situace na sídlišti Máj, kde žije 20.000 lidí, panuje od pátku 21. června. V ten den se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…