Protestují proti stěhování epopeje. Doma jim ji za zády balí

03.11.2011 11:46

Před pražským magistrátem se ráno sešla zhruba stovka odpůrců stěhování Slovanské epopeje. Chtějí, aby dílo Alfonse Muchy zůstalo na jihu Moravy. Mezitím ovšem začali na zámku v Moravském Krumlově pracovníci pražské galerie veliká plátna balit a připravovat ke stěhování.

Protestují proti stěhování epopeje. Doma jim ji za zády balí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mladí lidé demonstrující v Praze

Zejména studenti před magistrátem vyzvali Prahu, aby od stěhování epopeje ustoupila. "Doufáme, že Praha toto volání vyslyší a nezachová se jako macecha," řekl jeden ze studentů Vojtěch Jelínek. Nad hlavami studentů se objevily transparenty "Mucha není na prodej" nebo "Epopej už domov má. Jižní Morava".

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina, kterému pražští zastupitelé umožnili vystoupit hned na začátku zasedání, požádal, aby Praha nechala dílo v Krumlově. "Žádáme zastupitele, aby zvážili rozhodnutí stěhovat Slovanskou epopej do provizorních podmínek ve Veletržním paláci," řekl starosta. Pak předal pražskému primátorovi petici požadující zachování epopeje v Krumlově.

Protestují, ale za zády jim už epopej balí

Mezitím na zámku v Moravském Krumlově začalo balení pláten Slovanské epopeje. Podle ředitele Galerie hlavního města Prahy Milana Bufky galeristé plátna navíjejí na válce, na kterých budou převezeny. Kdy budou definitivně odvezeny, nechtěl Bufka říct. "Termín odvozu ze mě nedostanete," odmítl věc komentovat.

Studenti nesli petici z Moravského Krumlova do Prahy už od minulého pátku. Do štafetového pochodu se zapojilo sto lidí, trasa měřila 310 kilometrů. Petiční archy s 2700 podpisy předali v podatelně pražského magistrátu už ve středu večer.

O budoucnosti epopeje se měsíce vedou ostré spory. Dílo tvořené 20 rozměrnými obrazy bylo přes půl století umístěno v Rytířském sále chátrajícího moravskokrumlovského zámku. Přáním autora bylo, aby pro epopej vznikl v Praze speciální pavilon, což se dosud nestalo.

Čtěte:

Pochod za Slovanskou epopej už urazil 115 kilometrů

Praha chce Slovanskou epopej umístit na hlavním nádraží

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty

12:12 VIDEO Končíme, tohle nemám zapotřebí! Ředitel ústavu proslaveného Xaverem uraženě odcházel z debaty

Ondřej Neumann jako ředitel Xaverem proslaveného Ústavu nezávislé žurnalistiky byl hostem Debatního …