Provozovatelé sázek a automatů kritizují zákon o hazardu

09.10.2014 15:15

Provozovatelé sázek a herních automatů začali téměř ihned po dnešním zveřejnění nového zákona o hazardních hrách z dílny Ministerstva financí poukazovat na jeho nedostatky. Legislativní norma, jež má výrazně zredukovat počet takzvaných pevných zařízení, podle nich třeba vůbec neřeší podnikatelskou nejistotu firem, které chtějí na trhu zůstat. Nový zákon, který by měl platit od 1. ledna 2016, představili zástupci Ministerstva financí na konferenci.

Provozovatelé sázek a automatů kritizují zákon o hazardu
Foto: Martin Šimák
Popisek: Herny jsou často kritizovány zejména kvůli kriminalitě

Podle návrhu nového zákona by například herní automaty měly zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. Místo Ministerstva financí by je měla nově povolovat Celní správa. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů povoluje norma maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Zavádí se také centrální monitorovací systém a registr hráčů, který má znemožnit některým skupinám lidí účast na hře. Naopak povoluje internetové sázení firmám se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území.

„Největším problémem navrhované regulace je, že nijak neřeší podnikatelskou jistotu subjektů, které na trhu zůstanou. Pokud stát chce, aby místo velkého množství malých heren tady byla luxusní kasina s vysokými daňovými výnosy a zaměstnávající mnoho lidí, tak potom jejich provozovatelé potřebují podnikatelskou jistotu na několik let. Bez toho nemůžou dělat investice za několik desítek milionů korun," upozornil sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek.

Prostor pro vyšší zdanění prý nevidí

S ministerstvem se shodne na tom, že po přijetí zákona bude pokračovat pokles hracích automatů. Naopak s vedením rezortu nesdílí názor, že daňové výnosy státu i přes pokles počtu vzrostou. „Celkově to bude znamenat obrovský pokles tržeb celého odvětví v řádu desítek procent a bude to znamenat i propouštění lidí. To způsobí menší daňové odvody pro stát," odhaduje dopady nového zákona Čírtek, podle nějž se marže v sektoru pohybuje průměrně v řádu jednotek procent. Prostor pro vyšší zdanění tak spíše nevidí.

Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman vítá, že chce ministerstvo otevřít on-line trh pro zahraniční firmy. „Je tam však strašně důležitá podmínka. Musí zablokovat firmy, které si o licenci nepožádají. Pokud by to nedokázali, tak je všechno zbytečné," poznamenal Herman.

Zástupce britské společnosti Betfair Martin Lyčka podotkl, že důležité bude nastavení daňové sazby pro hazardní firmy. Tato společnost přitom patří k těm, které v Česku podnikají bez licence v rozporu s českými zákony. Argumentuje však tím, že má sídlo v Británii a tak v souladu s evropskou legislativou může na českém trhu fungovat. Právě kvůli nesouladu české a evropské úpravy už Evropská komise zahájila s Českem správní řízení. I kvůli němu ministerstvo připravilo nový zákon.

Na určení daňových sazeb netrpělivě čekají i domácí sázkové společnosti

„Zásadní otázka, a dnes jsme se na ni odpověď nedozvěděli, je, jakým způsobem bude nastavena daňová sazba. Ekonomicky reálně je to 20 procent. Myslím, že na tom by se shodli nejen zahraniční, ale také domácí operátoři," prohlásil Lyčka, který nevyloučil, že pokud ministerstvo zdaní internetové sázení vyšší sazbou, než je nyní, tak by se mohly zahraniční firmy z českého trhu stáhnout.

„Betfair a mnoho dalších operátorů jsou společnosti kótované na burze, takže pokud bychom neměli právní argumenty, které máme teď, a díky nimž si dokážeme obhájit svou pozici, tak bychom se možná museli z ČR stáhnout. Pokud sazba bude nastavena výrazně nerozumně, tak podobnou reakci budou mít asi i ostatní zahraniční operátoři," podotkl Lyčka. Trh by prý v takovém případě zaplavily firmy z Asie, které by si s nějakými omezeními hlavu nelámaly.

Na určení daňových sazeb netrpělivě čekají i domácí sázkové společnosti. „To je klíčová věc. Pro nás je důležité, jak to bude nastaveno pro on-line. Pro nás je klíčové, aby byly různé sazby. Aby pro hrací automaty byly jiné sazby než pro kasina nebo kursové sázky," řekl Herman.

Čtyři automaty na tisíc obyvatel

Ministerstvo v novém zákoně výrazně omezuje hlavně hrací zařízení, automaty by měly zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic. V malých obcích do 5000 obyvatel by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů norma povoluje maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel. Zavádí se také centrální monitorovací systém a registr hráčů, který má znemožnit účast na hře některým skupinám lidí. Naopak povoluje internetové sázení společnostem se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území.

Zákon by měl platit od 1. ledna 2016. Pro konkrétní podobu regulace hazardu však budou důležitější prováděcí vyhlášky a předpisy, které budou řešit jednotlivé záležitosti podrobněji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousettisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

6:44 Soudruhu předsedo Filipe, klesl jste až na samé dno. Jste arogantní buržoust s dvousettisícovým platem. KSČM půjde do kopru. Po debaklu ve volbách je u komunistů velmi, velmi husto

EXKLUZIVNĚ Uvnitř KSČM po několika volebních debaklech, na něž reagoval i vznik názorové platformy R…