Průlom: Hrozí, že USA udělají z telefonu mikrofon. A uslyší všechno

10.03.2016 13:32

Teroristický útok v kalifornském San Bernardinu má dalekosáhlé důsledky. FBI se chce dostat do iPhonů útočníků, na což však společnost Apple nechce přistoupit. Pokud soud rozhodne ve prospěch FBI a Apple tak bude muset zveřejnit obsah telefonů, bude už jen otázkou času, než začne vláda nutit společnost k odposlechům.

Průlom: Hrozí, že USA udělají z telefonu mikrofon. A uslyší všechno
Foto: Apple
Popisek: Logo firmy Apple
reklama

Loni v prosinci došlo v kalifornském San Bernardinu k teroristickému útoku, při němž zahynulo 14 lidí a dalších 22 bylo zraněno. Za útokem stál sezdaný pár s pákistánskými předky, který podporoval myšlenky Islámského státu. Případem se zabývala FBI, která se nyní snaží donutit ke spolupráci společnost Apple.

„Pokud FBI vyhraje soud proti Applu, který odmítá odemknout iPhone útočníka ze San Bernardina, nepotrvá dlouho, než vláda donutí Apple, aby udělal z iPhonů odposlouchávací zařízení,“ alespoň podle jednoho z viceprezidentů Applu Eddyho Cuea.

FBI totiž po Applu chce software, který by jí umožnil úspěšně překonat zabezpečení telefonu. Vytvoření takového softwaru by však podle Applu znamenalo „nebezpečný precedent otevření zadních vrátek do jejich smartphonů“.

Celý text zde

„Najednou budou chtít, abychom zapnuli kameru nebo mikrofon. Dnes to udělat nemůžeme, ale co kdybychom k tomu byli nuceni?“ uvažoval Cue.

„Kde to skončí? V rozvodových případech? Imigračních případech? Daňových? Jednou někdo bude schopný zapnout mikrofon na telefonu. To se v téhle zemi nesmí stát,“ dodal.

Podle Edwarda Snowdena je však tvrzení FBI, že pouze Apple má přístup do vlastních zařízení, „s prominutím, blbost“. Mnozí jiní bezpečnostní analytici však upozorňují na to, že pokud by Apple byl nucen zpřístupnit telefon, mohlo by to mít nedozírné důsledky.

Apple v soudním sporu podporuje většina internetových gigantů, včetně Microsoftu, Facebooku a Googlu, kteří operují především s Androidem, lze však předpokládat, že případná prohra Applu by měla následky i pro ostatní firmy v oboru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

19:13 Hřib a Drahoš opět dráždí čínského draka. Vytvořili děkovné VIDEO a Tchaj-wan ho zveřejnil. Diplomaté nevěří svým očím

"Bylo by prospěšné, kdyby váš národ mohl být zapojen ve Světové zdravotnické organizaci." To řekl se…