Průzkum: Zeman jasně vede. Horáček druhý

13.06.2016 8:54

Pokud bude Miloš Zeman kandidovat, bude prezidentem i nadále. To ukázal průzkum agentury Médea Research pro časopis Týden. Průzkum zároveň ukázal, že hlava státu by měla mít větší pravomoci.

Průzkum: Zeman jasně vede. Horáček druhý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Miloš Zeman sice ještě neřekl, že bude skutečně kandidovat, lidé kolem něj však již připravují volební tým, který by měl hlavě státu jeho pozici pomoci obhájit. A, jak je patrné ze současného průzkumu, kdyby se konaly volby nyní, vyhrál by. A to s velkým odstupem před druhým textařem Michalem Horáčkem a třetím ekonomem Janem Švejnarem.

Podle průzkumu by Zeman v prvním kole získal 26 procent hlasů a postoupil by společně s Michalem Horáčkem (13,5 %). Třetí by skončil s 9,5 procenty ekonom Jan Švejnar. Obdobný průzkum vytvořil i on-line deník Týden.cz, kde Zeman rovněž vyhrál (29 %), ale Horáček byl těsně druhý (24 %). I zde skončil třetí Švejnar, se sedmi procenty hlasů.

V obou průzkumech propadli oba kandidáti navrhovaní Andrejem Babišem – jak ministr obrany Martin Stropnický, tak eurokomisařka Věra Jourová. V této souvislosti je zajímavé také to, že ženu na Hradě si přeje jen 10 procent dotázaných. 

Agenturní průzkum zároveň ukázal, že Zemana by volilo více žen než mužů, největší podporu má mezi středoškoláky bez maturity a učni a v obcích do pěti tisíc obyvatel. Horáčka by volili především středoškoláci s maturitou a obyvatelé malých obcí i větších měst. 

Na dalších místech v průzkumu se umístili europoslanec Jiří Pospíšil (4,4 %), kněz Tomáš Halík (4,3 %), ekonom Vladimír Dlouhý (3,4 %), exprezident Václav Klaus (3,3 %), ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek (3,2 %), předseda strany Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura (1,9 %), eurokomisařka Věra Jourová (1,8 %), senátor Zdeněk Škromach (1,7 %), primátor Teplic Jaroslav Kubera (1,5 %) a podnikatel Igor Sládek (0,3 %). Mezi zmíněnými jinými kandidáty figurovala také jména umělce Vladimíra Franze, předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáše Vandase, ministra financí Andreje Babiše či europoslance a kosmonauta Vladimíra Remka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…