Průzkum, který si nechala udělat ČT: Suverénní Babiš, ve sněmovně Kalousek i Okamura

12.03.2017 14:42

Jednoznačným vítězem voleb do Poslanecké sněmovny by se nyní stalo hnutí ANO, které by získalo 32 procent hlasů. Druhou sociální demokracii by volilo 15 procent lidí. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Kantar TNS pro Českou televizi.

Průzkum, který si nechala udělat ČT: Suverénní Babiš, ve sněmovně Kalousek i Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Občané jdou k volbám do Senátu Parlamentu ČR
reklama

Do sněmovny by se dostali také občanští demokraté, komunisté, lidovci, hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) a TOP 09. Výsledky průzkumu dnes Česká televize zveřejnila během diskusního pořadu Otázky Václava Moravce.

ODS na třetím místě má momentálně 10,5 procenta voličů, KSČM rovných deset a lidovci sedm procent hlasů. Pro SPD a TOP 09 by podle modelu hlasovalo shodně 6,5 procenta voličů.

Piráti, Zelení a Gazdíkovi Starostové mimo sněmovnu

Žádné jiné politické uskupení by už pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny nepřekročilo – Pirátům přisuzuje volební model 3,5 procenta hlasů, Zelené by volilo 2,5 procenta občanů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dvě procenta. Ostatní strany by dohromady dostaly 4,5 procenta voličských hlasů.

I ostatní agentury favorizují ANO jako vítěze voleb, a ČSSD, která minulé volby vyhrála, přisuzují druhé místo. Například Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v únorovém modelu uvedlo, že ANO by získalo 31,5 procenta hlasů a ČSSD 20 procent. Společnost Median aktuálně předvídá menší rozdíl mezi oběma nejsilnějšími stranami – ANO by dalo hlas 29 procent lidí, zatímco ČSSD 21 procent.

Volební model na rozdíl od stranických preferencí zahrnuje jen dotázané, kteří se voleb chtějí zúčastnit a uvedli nějakou stranu. Agentury ho uvádějí jako nejpravděpodobnějšího rozvržení podpory stran v hypotetických volbách do sněmovny, pokud by se konaly v době dotazování.

Reálné volby, které rozhodnou o složení nové vlády, se budou konat v říjnu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…